Nowa frezarka CNC dla Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju
Dzięki, realizowanemu przez powiat biłgorajski projektowi 12.4 „Wysokie kompetencje pewna przyszłość uczniów szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego”, do RCEZ w Biłgoraju dostarczono nowo zakupione stanowisko frezarki CNC. Warty blisko 40 tys. zł sprzęt został dostarczony 24 maja br. Tego typu frezarki CNC wykorzystuje się w niemal każdym rodzaju produkcji – zarówno małoseryjnej, jak i jednostkowej. Umożliwiają one tworzenie przedmiotów o skomplikowanych kształtach, z którymi nie radzą sobie konwencjonalne rodzaje frezarek.
Frezarka CNC przeznaczona jest do pracy w materiałach takich jak drewno, sklejka, laminaty, OSB, MDF, HPL, PCV, plexa, plastiki i pochodne, tworzywa sztuczne, kompozyty np. Alucobond/ dibond, aluminium i stopy metali lekkich. Zakupiony sprzęt będzie niezastąpiony w praktycznej nauce zawodu uczniów biłgorajskiego „Elektryka”.
Zakupione urządzenie posiada następujące parametry:
Sterownik PLC z oprogramowaniem narzędziowym dedykowanym do programowania 3 osi napędowych frezarki; serwonapędy dla poszczególnych 3 osi frezarki zawierające serwo-wzmacniacz z portem sieciowym; EtherCAT oraz serwo-silniki o mocy 200W z enkoderami do wykrywania pozycji; panel operatorski z kolorowym ekranem dotykowym 7” z zaimplementowaną aplikacją do wyświetlania aktualnej pozycji narzędzia skrawającego oraz do wizualizacji i sterowania całego procesu obróbki; możliwość sterowania frezarką za pomocą aplikacji wizualizacyjnej dostosowanej na urządzenia mobilne, telefony komórkowe, laptopy. Frezarka posiada również opcję zdalnej wymiany danych poprzez sieć GSM, możliwość synchronicznej pracy napędów w 3 osiach, sterowania i wizualizacji pracy frezarki poprzez sieć WiFi.
Pole robocze frezarki to 390x285x55 mm, natomiast napęd wrzeciona narzędzia frezarki to moc 500W. Ponadto urządzenie ma wbudowany układ zabezpieczeń przed niekontrolowanym ruchem narzędzia frezarki poza pole robocze, system bazowania umożliwiający automatyczne określanie pozycji startowej, możliwość gromadzenia wybranych danych procesowych oraz diagnostycznych w celu tworzenia raportów oraz wykresów z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania na komputerze.
Dodatkowo nauczyciele pracowni dydaktycznych zostali profesjonalnie przeszkoleni z obsługi nowo zakupionej frezarki, a co za tym idzie otrzymali certyfikaty ukończenia kursu.