...
Loga Fundusze Europejskie

O rodzicielstwie zastępczym

Kategoria: Aktualności 2017 Opublikowano: 19 czerwca, 2017

rodzicielstwo zast 1We wtorek, 13 czerwca, do Starostwa Powiatowego w Biłgoraju zaproszeni zostali rodzice zastępczy z terenu powiatu. Samorząd przy współpracy z PCPR zorganizował obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. W programie był wykład psychologa oraz występ Kapeli Krążałka. Za podjęcie się trudu wychowania dzieci dziękował Kazimierz Paterak Starosta, Piotr Majcher Przewodniczący Rady Powiatu, Jarosław Piskorski Wicestarosta oraz Jarosław Lipiec Etatowy Członek Zarządu Powiatu.

Na terenie powiatu mamy 64 rodziny zastępcze. W tym rodzinach przebywa 85 dzieci. Dokładnie 42 rodziny to rodziny spokrewnione, czyli opiekę nad dziećmi sprawują dziadkowie lub rodzeństwo. Mamy też 22 rodziny niezawodowe – wymieniała Teresa Jonik, kierownik PCPR i dziękowała za odpowiedzialną pracę na rzecz dzieci.

rodzicielstwo zast 2

Starosta Biłgorajski także dziękował rodzicom zastępczym:

– To państwo są ratunkiem dla dzieci, które nie mogą żyć i rozwijać się w rodzinach biologicznych. Instytucje państwowe mogą jedynie pomóc, ale wiemy doskonale, że młody człowiek, by się prawidłowo rozwijać, oczekuje miłości i zrozumienia, a do tego trzeba wiele czasu, cierpliwości i wysiłku. Możemy stwarzać wam jak najlepsze warunki, odpowiednie przepisy prawa, ale wychowanie i otaczanie miłością dzieci, jest wyjątkową posługą za którą w sposób specjalny dziękuję – zaznaczył Kazimierz Paterak.

W programie był też wykład o relacjach rodzic – dziecko oraz o konsekwencji w wychowaniu, stanowczości i jednomyślności rodziców. O tym wszystkim mówiła psycholog Anna Marchwiana. Spotkanie zakończyło się sympatycznym koncertem w wykonaniu muzyków z Krążałki.

rodzicielstwo zast 3