...
Loga Fundusze Europejskie

Ola wywalczyła nagrodę główną – miesięczny pobyt w USA

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 12 marca, 2019

Ola Kudyba
Aleksandra Kudyba z kl. II C w I LO im. ONZ w Biłgoraju, zwyciężyła w finale konkursu „I Know America” i otrzymała główną nagrodę – miesięczny pobyt edukacyjny w Stanach Zjednoczonych w ramach programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellows Summer Institute.

Konkurs składał się z trzech rund. Na początku wszyscy uczestnicy musieli rozwiązać internetowy test wielokrotnego wyboru (30 pytań w języku polskim, 30 w angielskim). Do drugiego etapu przechodziło 60 uczestników z najwyższą liczbą punktów. Ich zadaniem było napisanie eseju na podany temat i nagranie krótkiego filmiku. Finał konkursu odbył się w Warszawie i wzięło w nim udział 15 najlepszych uczniów. Zwycięzcy zostali wyłonieni na podstawie egzaminu ustnego, przeprowadzonego 27.02.2019 roku w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Pobyt w Warszawie laureatka wspominała tak: -Spotkanie rozpoczęło się wspólnymi warsztatami kulinarnymi razem z pracownikiem ambasady amerykańskiej. Podczas tego zadania miałam okazję poznać innych uczestników oraz przygotować amerykańskie potrawy. Następnego dnia, po egzaminie ustnym, wzięliśmy udział w wycieczce po stolicy. Dołączyło do nas także 15 uczestników, którzy zostali wyróżnieni za dobry wynik w poprzednim etapie. Mieliśmy okazję odwiedzić American Center Warsaw, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Neonów oraz obejrzeliśmy spektakl pt. „Metafizyka Dwugłowego Cielęcia” w Teatrze Studio. Jednym z ciekawszych doświadczeń była wizyta w American School of Warsaw, gdzie mogliśmy uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych. Zwieńczeniem wyjazdu był lunch w Rezydencji Ambasadora USA, gdzie przyjął nas zastępca szefa misji – p. Eric F. Green. Rozdano nam dyplomy i nagrody, mieliśmy również okazję porozmawiać z pracownikami ambasady oraz Amerykańskiej Izby Handlowej.
 
Gratulujemy!