...
Loga Fundusze Europejskie

Osuchy – 70. rocznica bitwy: pamiętamy!!!

Kategoria: Aktualności 2014 Opublikowano: 30 czerwca, 2014

bitwa pod osuchami 2014mZ udziałem przedstawicieli Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Sił Zbrojny RP, pocztów sztandarowych, Związków Kombatanckich, władz wojewódzkich i samorządowych oraz mieszkańców Powiatu Biłgorajskiego, odbyły się w Osuchach w Gminie Łukowa Uroczystości religijno – patriotyczne 70. Rocznicy Bitwy pod Osuchami.

Samorząd Powiatu Biłgorajskiego reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Późniak, Starosta Biłgorajski Marian Tokarski oraz Józef Czarny – etatowy członek Zarządu Powiatu. Przewodniczący Rady Powiatu zorganizował bezpłatny wyjazd na uroczystości dla mieszkańców Powiatu Biłgorajskiego, szczególnie dla kombatantów i osób starszych; skorzystało z niego 25 osób.

Bitwa pod Osuchami była największa potyczką wojsk partyzanckich podczas II wojny światowej. Walka była nierówna – trzydziestotysięczne siły regularnej armii niemieckiej (Wermachtu i SS) wspierane przez altymetrię i lotnictwo urządziły obławę na żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, skupionych w AK i BCh, zamykając pierścień okrążenia w Lasach Puszczy Solskiej nad brzegami malowniczego Sopotu.

Działania partyzancie na terenie Powiatu Biłgorajskiego paraliżowały działalność i komunikację armii niemieckich cofających się z frontu wschodniego. Dowództwo niemieckie zdecydowało więc o skierowaniu przeciw partyzantom ogromnych sił regularnej arii, w akcjach Wicher I (przeprowadzonej w Lasach Janowskich i zakończonych niepowodzeniem) oraz Wicher II przeprowadzonej w Lasach Puszczy Solskiej. Zamknięci między Józefowem i Łukową partyzanci spychani byli w podmokłe tereny brzegów rzeki Sopot. Gdy sytuacja stawała się coraz dramatyczniejsza, podjęto w dowództwie oddziałów AK i BCh decyzję o próbie przerwania pierścienia okrążenia i przebiciu się. Mimo ogromnych strat części „leśnych oddziałów udało się przerwać niemieckie okrążenie i wydostać się. –Wielu z bohaterów tamtych di przekroczyło próg wieczność poświęcając swe młode życie dla większej wartości jaką jest Polska. N nas, mieszkańcach tego Regionu spoczywa moralny obowiązek kultywowania i upamiętniania wydarzeń, które miały tu miejsce. Hołdem dla Bohaterów tamtych wydarzeń niech będzie nasza pamięć i modlitwa – mówił podczas uroczystości Starosta Biłgorajski.

Marian Tokarski dziękował także obecnym na uroczystościach weteranom Bitwy pod Osuchami za ich heroiczną walkę i obecność na kolejnych rocznicach. Wręczył także nagrody, ufundowane przez Powiat Biłgorajski w konkursie wiedzy o AK i BCh.

Delegacja władz samorządu Powiatowego złożyła także wiązankę kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym poległych partyzantów.