...
Loga Fundusze Europejskie

Pamięć o Katyniu

Kategoria: Aktualności 2015 Opublikowano: 14 kwietnia, 2015

W 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 5. rocznicę katastrofy Smoleńskiej reprezentanci samorządu Powiatu Biłgorajskiego i Miasta Biłgoraja uczciły pamięć o tych dwóch tragicznych wydarzeniach z historii naszego narodu. 13 kwietnia w południe w kościele pw. WNMP w Biłgoraju rozpoczęła się msza św. ku czci pomordowanych w Katyniu i tych, którzy ponieśli śmierć w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Mszę koncelebrowali ks. Jerzy Kołtun, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju oraz ks. Stanisław Budzyński proboszcz parafii pw. Św. Jerzego w Biłgoraju. W uroczystościach udział wzięli mieszkańcy Biłgoraja, kombatanci, młodzież szkolna, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji społecznych, a także reprezentanci samorządów. Powiat Biłgorajski reprezentowali Marian Tokarski Starosta Biłgorajski, Jarosław Piskorski Wicestarosta, Kazimierz Paterak Przewodniczący Rady Powiatu. W imieniu samorządu Miasta Biłgoraj w obchodach udział wzięli Janusz Rosłan Burmistrz oraz Marian Klecha Przewodniczący Rady Miasta.

Po mszy por. Witold Dembowski przypomniał o Zbrodni Katyńskiej. Pan porucznik opowiedział o genezie Katynia i przypomniał ofiary mordu sowieckiego, które pochodziły z terenu powiatu biłgorajskiego. Po modlitwie uczestnicy w uroczystym pochodzie udali się na cmentarz przy ul. Lubelskiej pod Krzyż Katyński, gdzie złożone zostały kwiaty.