...
Loga Fundusze Europejskie

Pierwszy taki festiwal teatralny

Kategoria: Aktualności 2013 Opublikowano: 1 marca, 2013

fest-mlogo-mTo wydarzenie bez precedensu: 18 i 19 kwietnia Biłgoraj zamieni się w teatr.  W ciągu tych dwóch dni zmierzą się dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne z Francji, Bułgarii, Ukrainy, Rosji i Polski. Zmierzą się w Pierwszym Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Teatralnym w języku rosyjskim, którego organizacją zajęło się LO im. ONZ. Przyczyną i hasłem tego kulturalnego wydarzenia jest przypadająca w tym roku 100 rocznica urodzin rosyjskiego poety i bajkopisarza Siergieja Michałkowa.

 

Pierwszego dnia odbędą się przeglądy festiwalowe, drugiego dnia występy laureatów. Wszystko w BCK. W festiwalu mogą brać udział dziecięce grupy teatralne w wieku od 8 do 18 lat. Czas prezentacji nie powinien przekroczyć 15 min. Prezentowana będzie twórczość Michałkowa. Za realizację projektu w Polsce odpowiada Ludmiła Szypielewicz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego oraz Barbara Borowy nauczyciel języka rosyjskiego w LO im. ONZ i członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia NiWJR. W Biłgoraju powołany został Komitet Organizacyjny Festiwalu na czele którego stanął Marian Klecha dyrektor Liceum.

W ostatni weekend lutego w Warszawie odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli organizatorzy: Olga Bucka z Rosyjskiej Fundacji Kultura, kierownik projektu „Dzisiaj dzieci, jutro naród”, Ludmiła Szypielewicz oraz członkowie Zarządu Stowarzyszenia: Barbara Borowy (Biłgoraj), Ewa Jagiełło (Siedlce), Dorota Jaszek (Warszawa), a także Jerzy Smoliński Wiceprezes Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód z Warszawy.
Pomysł na organizację festiwalu wyszedł od Polskiego Stowarzyszenia Wykładowców Języka Rosyjskiego – wyjaśniała Olga Bucka – Rosyjska Fundacja Kultura zdecydowanie poparła ten projekt i postanowiliśmy o włączeniu się do jego organizacji. Przecież Michałkow nas zjednoczył. Wspomagamy festiwal organizacyjnie, jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły, ale pomagamy też finansowo. Zgłosiliśmy go do państwowych obchodów urodzin Michałkowa w Rosji – zaznaczała.
Centralne obchody rocznicy urodzin bajkopisarza zaplanowano 13 marca w Moskwie. Pozostałe uroczystości są bardziej lokalne i organizowane przez biblioteki im. Michałkowa: w Magnitogorsku, Piatigorsku, a także w Paryżu w siedzibie UNESCO i w Biłgoraju.
O powodach ulokowania festiwalu właśnie w Biłgoraju mówiła Ludmiła Szypielewicz:
W Biłgoraju jest dobrze rozwinięta nauka języka rosyjskiego jako języka obcego. Wielu uczniów uczestniczy w olimpiadach, a nauczyciele w seminariach podnoszących kwalifikacje. Poza tym dyrekcja LO im. ONZ jest otwarta na organizację różnych uroczystości, chętnie przyjmuje gości, a władze Starostwa Biłgorajskiego pomagają. Biłgoraj to piękne miasto i w większości szkół nauczany jest tu język rosyjski. Czuje się tu tolerancyjne odnoszenie mieszkańców do innych języków i kultur – dodała pani Ludmiła.
Zaznaczyła, iż jest bardzo zadowolona z dotychczasowej współpracy z nauczycielami i dyrekcją LO im. ONZ oraz z władzami Starostwa. Przypomnijmy, że wcześniejszym dużym projektem zrealizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem jest ulokowanie w liceum biblioteki literatury rosyjskiej im. Michałkowa.
Celem festiwalu jest zwiększenie zainteresowania językiem rosyjskim, poprzez spotkania teatralne, popularyzacja twórczości Michałkowa i rosyjskiej kultury, wymiana twórczych doświadczeń, nawiązywanie międzynarodowych kontaktów oraz promocja dziecięcych bibliotek rosyjskiej literatury im. Michałkowa.
Organizatorami są: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Rosyjska Fundacja Kultury, Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju, Biblioteka Literatury Rosyjskiej im. Siergieja Michałkowa w Biłgoraju, Biłgorajskie Centrum Kultury.
Partnerzy: Starosta Biłgorajski, Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, Fundacja „Ruskij Mir”, Międzynarodowe Stowarzyszenie Wykładowców Języka i Literatury Rosyjskiej, Uniwersytet Warszawski i Szkolne Wydawnictwo PWN.
Magdalena Szewczuk