...
Loga Fundusze Europejskie

Przyszłość z unijnymi środkami

Kategoria: Aktualności 2013 Opublikowano: 26 lutego, 2013
narada-sam-mMarszałek Województwa Lubelskiego i Rektor UMCS byli gośćmi narady samorządowców i przedsiębiorców, zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju w piątek 22 lutego. Rozmawiano o środkach unijnych na lata 2014-2020 oraz o współpracy uczelni z przedsiębiorcami i szkołami naszego powiatu.
Spotkanie rozpoczął Starosta Marian Tokarski od podsumowania środków pozyskanych przez samorząd Powiatu w latach 2007-2012:
– W pierwszym okresie programowania Powiat Biłgorajski pozyskał 138 mln zł środków zewnętrznych, w tym 48 mln zł z Unii. W większości środki te przeznaczyliśmy na służbę zdrowia i na drogi – wymieniał.
W spotkaniu udział wzięli Marszałek Krzysztof Hetman, Sekretarz Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Artur Walasek, Rektor UMCS dr hab. Stanisław Michałowski prof. nadzw. Powiat Biłgorajski reprezentowali Starosta, Wicestarosta Stanisław Schodziński, Przewodniczący Rady Mirosław Późniak, a także członkowie Zarządu Powiatu w osobach Alfred Sobótka, Józef Czarny i Jarosław Piskorski. Obecna była większość wójtów i burmistrzów z terenu powiatu, przedsiębiorcy i kierownicy jednostek organizacyjnych starostwa.

 

Przed samorządami kolejna transza środków unijnych na lata 2014-2020. Wspólnotowy budżet został podzielony i wiadomo ile otrzyma województwo lubelskie oraz w jakich obszarach będzie można liczyć na dofinansowanie. Mówił o tym Marszałek Krzysztof Hetman, który jednak wystąpienie rozpoczął od podsumowania dotychczas pozyskanych środków unijnych przez samorządy, stowarzyszenia i przedsiębiorców z terenu powiatu biłgorajskiego. To podsumowanie było bardzo pochlebne:

– Wszystkich projektów, które udało się zrealizować na terenie powiatu biłgorajskiego w latach 2007-2012 było 965 na kwotę 802 mln zł. Macie jedną z najwyższych skuteczności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych – mam tu ma myśli starostwo, wójtów, instytucje, przedsiębiorców, rolników. Macie ogromną liczbę dobrych praktyk. Jesteście jednym z liderów województwa lubelskiego pod względem skuteczności i efektywność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. We wszystkich ekspertyzach i analizach, które realizowaliśmy przy aktualizacji strategii rozwoju woj. lubelskiego, Biłgoraj i Powiat Biłgorajski – jeżeli chodzi o rozwój przedsiębiorczości, poziom innowacyjności i pozyskiwanie środków zewnętrznych – plasuje się wśród miast subregionalnych województwa lubelskiego: Lublina, Zamościa, Białej Podlaskiej, Chełma, Puław i kolejny jest Biłgoraj – zaznaczał.
 
 
Według ostatniego algorytmu woj. lubelskie powinno otrzymać na lata 2014-2020 więcej środków unijnych.
– Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami w RPO będzie ponad 2 mld euro dla naszego województwa. Czyli dwa razy tyle niż do tej pory. Będzie nadal program Rozwój Polski Wschodniej, będą programy krajowe – wyjaśniał Krzysztof Hetman.
Zaznaczał iż przyszłość to projekty większe, systemowe, realizowane w partnerstwie kilku samorządów na poziomie całego powiatu. Poinformował także, iż z nowych środków unijnych praktycznie nie będzie możliwości realizowania projektów drogowych. Będzie za to dofinansowanie na rozwój przedsiębiorczości, na badania, na uczelnie wyższe, a także na gospodarkę niskoemisyjną: odnawialne źródła energii, termomodernizacje, wodociągi, kanalizacje, ochronę środowiska, będzie na kulturę, turystykę, oświatę oraz na inwestycję w ludzi: podnoszenie wiedzy i kompetencji.
 
Do współpracy z instytutami badawczymi UMCS głównie przedsiębiorców zachęcał Rektor Stanisław Michałowski.
– Nasza przyszłość to jeszcze ściślejsza współpraca z biznesem, z gospodarką. Mamy wspomagać także samorządy. My, jako uczelnia, w ostatnich latach pozyskaliśmy około 500 mln zł środków ze źródeł zewnętrznych na rozwój bazy naukowej, bazy dydaktycznej oraz na potencjał badawczy. Dofinansowanie zyskały głównie wydziały: chemia, matematyka, biologia, fizyka, informatyka, biotechnologia czy wydział nauk o ziemi i gospodarki przestrzennej – wyjaśniał.
Rektor przedstawił możliwości współpracy, zaznaczył iż czeka na wszelkie propozycje, w tym także jeżeli chodzi o ofertę kształcenia.
– Chcemy tę ofertę poszerzać, biorąc pod uwagę państwa propozycje. Drugim obszarem są relacje w obszarze badań naukowych z przemysłem. Jesteśmy w stanie poddać się propozycjom i nawiązać szczegółową współpracę. Mamy bardzo dobrą chemię, biologię, gospodarkę przestrzenną, mamy bardzo dobrych fizyków i informatyków. Środki unijne, które przyjdą na naukę, ukierunkowane będą na współpracę. Jestem chętny do podpisania stosownych porozumień – zachęcał Rektor UMCS.
Tuż po nim wystąpił Zygmunt Dechnik dyrektor Kolegium UMCS w Biłgoraju i przedstawił ofertę kształcenia w tym także dotyczącą studiów podyplomowych. Na zakończenie Maria Góralska dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych podsumowała zadania drogowe w powiecie.
Magdalena Szewczuk