...
Loga Fundusze Europejskie

Pieśń Wielkiej Puszczy

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 16 maja, 2022

Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju i Towarzystwo dla Natury i Człowieka zapraszają do udziału w cyklu zajęć warsztatowych poświęconych praktyce tradycyjnego śpiewu i poznaniu kobiecego repertuaru pieśniarskiego z  Puszczy Solskiej i Roztocza Zachodniego.
Zajęcia prowadzi Agnieszka Szokaluk z Lublina. Od ponad 20 lat zajmuje się badaniem, dokumentacją, popularyzacją i praktyką tradycji śpiewaczych, głównie Lubelszczyzny. Uczennica wybitnych wiejskich śpiewaczek, pedagożka śpiewu tradycyjnego.

Zajęcia przeznaczone są dla dziewczyn i kobiet powyżej 15. roku życia. Udział w warsztatach jest bezpłatny, wcześniejsze muzyczne doświadczenie nie jest konieczne. Cykl obejmuje 6 spotkań na przestrzeni maja, czerwca i września.

pieśni wielkiej puszczy
Pierwsze spotkanie odbędzie się 20 maja o godz. 16.00 w Młodzieżowym Domu Kultury, ul. Bartoszewskiego 10. Kolejne zaplanowane są na 27 maja oraz 7 czerwca. Zgłoszenia przyjmuje Kornelia Rudy w Młodzieżowym Domu Kultury pod nr 846868956 lub e-mail mdk@mdk.lbl.pl

Warsztaty są szansą do innego spojrzenia na tzw. „folklor”, często niezbyt dobrze się kojarzący. Dają możliwość nie tylko poznania muzycznego dziedzictwa – pieśni, jakie towarzyszyły życiu naszych prababek, ale też odkrycia przyjemności i siły wspólnego śpiewu.

W programie nauka pieśni lirycznych i obrzędowych na różne okazje, indywidualne i grupowe ćwiczenia głosowe i oddechowe, wprowadzenie do techniki śpiewu „naturalnego”, charakterystycznego dla dawnych mieszkańców wsi.