...
Loga Fundusze Europejskie

Pokazaliśmy to, co w powiecie biłgorajskim najcenniejsze

Kategoria: Aktualności Opublikowano: 17 lipca, 2023

Trzy wydarzenia w jednym dobyły się 16 lipca br., w Biłgoraju. Na Autodromie, chcieliśmy pokazać to, co w powiecie biłgorajskim najcenniejsze, a mianowicie otwartość ludzi, tradycyjne smaki kuchni regionalnej, czystą przyrodę, raj dla turystyki rowerowej oraz patriotycznego ducha, który od wieków towarzyszy mieszkańcom Ziemi Biłgorajskiej.

Stąd wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, oddziałem PTTK w Biłgoraju i cyklistami zorganizowaliśmy rajd rowerowy dla całych rodzin, który przebiegł pod hasłem Tour de Lubelskie. Miał on na celu pokazanie piękna południa Lubelszczyzny i biłgorajskich lasów. Dla uczestników były pakiety startowe, woda i posiłek regeneracyjny, a szlak prowadził przez Puszczę Solską w okolicy Biłgoraja. W Tour de Lubelskie w Biłgoraju udział wzięło ponad 100 cyklistów, w tym rodziny z dziećmi.

Był także – współorganizowany z Wojskiem Polskim i pasjonatami militariów z Tarnogrodu oraz pasjonatami survivalu z Lubelszczyzny – piknik militarno-patriotyczny. Była okazja by zobaczyć wojskowy sprzęt, porozmawiać z żołnierzami czy zapoznać się z warunkami służby wojskowej.

Trzecim wydarzeniem był – organizowany pod patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi – piknik z produktem Polskim „Bitwa Regionów”. To wydarzenie przygotowaliśmy wspólnie z KOWR, ARiMR i Kołami Gospodyń Wiejskich. W rywalizacji na tradycyjne smaki udział wzięło 21 kół reprezentujących gminy powiatu biłgorajskiego.

Były ciasta, owocowe przekąski, dania tradycyjne, przysmaki babcinej kuchni, lokalne potrawy oraz dania obiadowe. Panie z KGW pokazały wszystkie smaki Ziemi Biłgorajskiej, dania i desery wykonane zostały z lokalnych produktów wg. starych, sprawdzonych przepisów.

Powatowy, I etap „Bitwy Regionów”, wygrały panie z Olszanki z gminy Turobin. Drugie miejsce zajęła potrawa przygotowana przez panie z KGW Alibabki z Pulczynowa (gm. Frampol), a trzecie miejsce wywalczyły panie z Tereszpola Zaorendy ze Stowarzyszenia Babeczki.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie i uświetnienie wydarzenie, w tym paniom z KGW, członkom zespołów i grup śpiewaczych, rowerzystom, żołnierzom WP, pasjonatom militariów i historii z Tarnogrodu oraz wójtom i burmistrzom.

Słowa podziękowania kierujemy także w stronę poseł Beaty Strzałki, wicemarszałka Michała Mulawy oraz przedstawicieli KOWR i ARMiR i radnym Rady Powiatu i Fundacji Polska Synergia oraz Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Lubelskiego.