...
Loga Fundusze Europejskie

Pomoc dla ofiar przestępstw i osób przestępstwami pokrzywdzonymi

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 9 sierpnia, 2019

sieciowanie pomocy
W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyła się prezentacja Programu „Sieciowanie Pomocy”. Działania skierowane na pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwami przedstawił wiceminister sprawiedliwości Marcinem Romanowski.

Jak poinformował wiceminister, do 2021 roku wydatkowanych na ten cel zostanie ponad 352 mln zł. Środki są przeznaczane m. in. na budowę sieci ośrodków wsparcia dla osób pokrzywdzonych. Taki lokalny punkt powstał m. in. w Biłgoraju, a na terenie Województwa Lubelskiego jest ich łącznie 7, w tym w Zamościu, Zwierzyńcu, Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Hrubieszowie, czy Tomaszowie Lubelskim. W tych punktach osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą znaleźć pomoc.

-To jest istotna sprawa także z punktu widzenia Powiatu Biłgorajskiego. Często się zdarza, że przemoc psychiczna czy domowa jest zamiatana „pod dywan”, a nawet akceptowana w niektórych lokalnych społecznościach. Często ofiary przemocy domowej są zależne od oprawców, nieporadne życiowo, nie potrafią się obronić. Stąd też to nieocenione są takie inicjatywy jak te zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ważne jest zapewnienie dostępu do pomocy prawnej, do wsparcia psychologicznego i odpowiednich terapii. Ten Program właśnie m. in. z tych powodów jest bardzo potrzebny – mówi Starosta, Andrzej Szarlip.

W Biłgoraju działa Lokalny Punkt Pomocy. Mieści się przy ulicy Lubelskiej 7. Na spotkanie umówić można się także telefonicznie, pod numerem 885 558 896.