...
Loga Fundusze Europejskie

Powiat biłgorajski nawiązuje współpracę z Politechniką Lubelską i promuje startupy

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 17 lutego, 2021

Pracownicy Katedry Ekonomii i Zarządzania Gospodarką Politechniki Lubelskiej prowadzą badania ankietowe dotyczące startupów z województwa lubelskiego. We współpracę z lubelską uczelnią włącza się powiat biłgorajski.

-W ramach prowadzonych badań chcemy określić z jakich źródeł finansowania korzystają startupy zlokalizowane w powiecie biłgorajskim. Chcemy dotrzeć do przedsiębiorstw, które funkcjonują na rynku maksymalnie od 3 lat. Będziemy również pytać o to czy są organizacjami odpowiedzialnymi społecznie oraz w jaki sposób pandemia koronawirusa wpłynęła na ich funkcjonowanie. Wypełnienie ankiety zajmuje około 10 minut – mówi prof. dr hab. Ewa Bojar z Katedra Ekonomii i Zarządzania Gospodarką Politechnika Lubelska.

Chociaż lubelskie startupy rozwijają się dynamicznie, to jednak silnych innowacyjnych firm w naszym regionie wciąż brakuje. Skuteczne łączenie biznesu z nauką i instytucjami otoczenia biznesu oraz dużych przedsiębiorstw z małymi może być skutecznym sposobem na przełamanie impasu. W tym kontekście szczególną rolę mogą odegrać huby innowacji, których najlepszymi przykładami są Asseco Innovation Hub i Pomorski Hub Innowacji Cyfrowych. Ideą przewodnią hubów regionalnych jest skupienie w nich innowatorów, naukowców i przedsiębiorców, którzy koncentrują się na rozwoju konkretnej technologii, czy też na zaspokajaniu potrzeb firm z konkretnego sektora. -W tym celu chcielibyśmy dotrzeć z ankietą do przedsiębiorstw, które w przyszłości mogłyby odegrać znaczącą rolę w budowaniu hubów w regionie lubelskim. Uzyskane wyniki posłużą do opracowania szerszego raportu, który zostanie wykorzystany w celach naukowych, przy pisaniu prac dyplomowych, a także do opracowania rozwiązań sprzyjających rozwojowi startupów w regionie lubelskim – zaznacza dr inż. Jakub Bis z Politechniki.

-W obecnych czasach rozwój gospodarczy zdynamizować mogą innowacyjne przedsięwzięcia, odkrywające nie tylko nowe rynki czy ułatwiające konkretne sfery życia, ale także poszukujące konkretnego modelu biznesowego. Nawiązując współpracę z Politechniką Lubelską i włączając się w promocję startupów chcemy zdynamizować nasz rynek, zachęcając by osoby kreatywne z pomysłami śmiele sięgali po swoje cele. Są na to konkretne pieniądze, jest konkretne wsparcie. Wystarczy dobry pomysł, chęć działania i wizja rozwoju. Ja wierzę, że w to że w powiecie biłgorajskim są osoby, które mają wizję rozwoju. Chcemy umożliwić im zdobycie informacji i pokazać gdzie szukać wsparcia, stąd nasza współpraca z Politechniką. Jestem przekonany, że będzie ona owocna i w innowacji nie tylko młodzi ludzie upatrywać będą swój rozwój, a co za tym idzie rozwój Ziemi Biłgorajskiej podkreśla starosta Biłgorajski, Andrzej Szarlip.

-Warto pamiętać o tym, że na terenie województwa lubelskiego funkcjonują trzy platformy startowe (Unicorn i Idealist w Lublinie oraz WAB w Puławach). Głównym założeniem inkubacji jest opracowanie prototypu produktu lub usługi tzw. MVP. W platformie startowej pomysłodawca otrzymuje indywidualne wsparcie managerskie oraz szeroki zakres usług, takich jak usługi księgowe, prawne, podatkowe czy marketingowe. Funkcjonowanie platform charakteryzuje indywidualne podejście do każdego projektu startupowego, który to projekt na realizację zadań otrzymuje średnio około 70 tys. zł, a następnie może z sukcesem walczyć o dofinansowanie z PARP w wysokości miliona złotych. Dzięki środkom unijnym w ramach programu „Polska Wschodnia” mamy niepowtarzalną szansę na rozwój startupów w naszym regionie – przyznaje Jakub Bis.

ankieta

Adres ankiety dostępny jest także tutaj: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScuGCV9xmqc2ye6kc5D5pWw9IS3eCWmAUUFg9CzibPmay6xdg/viewform