...
Loga Fundusze Europejskie

Powiat biłgorajski wspólnie z gminami chce wybudować ponad 5,5 km chodników

Kategoria: Aktualności Opublikowano: 7 lipca, 2023

Od początku tej kadencji samorządu powiatowego, realizowany jest Pilotażowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych i Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego, zwany „Programem chodnikowym”. Polega on na udzieleniu wsparcia z budżetu powiatu biłgorajskiego samorządom gminnym na budowę chodników i ścieżek rowerowych przy drogach powiatowych.

W tym roku program zostaje zawieszony, a powiat i samorządy gminne chcą skorzystać z rządowej dotacji.

  • W 2023 roku pojawiła się okazja pozyskania dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, bezpośrednio na zadania związane z budową chodników, dróg dla pieszych i rowerzystów. Jest więc to inwestycja w poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, a więc realizacja naszych priorytetów „Programu chodnikowego”. Dlatego wsparcie z budżetu powiatu dla gmin na ten rok zawieszamy i podejmujemy się pozyskania środków rządowych – mówi wicestarosta biłgorajski Tomasz Rogala.

Jeśli chodzi o program wsparcia z budżetu powiatu, to maksymalna kwota dofinansowania wynosiła 150 tys. zł, a rządowy program udziela wsparcia w wysokości do 50% wartości zadania.

  • Po rozmowach z samorządami gminnymi i pewnych ustaleniach, stwierdziliśmy że zadania, które zostaną złożone do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg będą miały wyższą wartość i wyższy zakres realizacji robót, jeśli chodzi o kilometraż. Zapytaliśmy samorządy które z nich są zainteresowane złożeniem wniosków na budowę chodników przy drogach powiatowych i jak wyglądają kwestie dokumentacji. Pozytywne odpowiedzi uzyskaliśmy od pięciu gmin – informuje starosta Andrzej Szarlip.

Chodzi o samorząd Księżpola, miasto Biłgoraj oraz gminy Biłgoraj, Tarnogród i Frampol. Łączna wartość wniosków opiewa na kwotę ponad 5,6 mln zł. Za to – w przypadku otrzymania dofinansowania – wykonach ma być ponad 5,5 km chodników.

  • Ten kilometraż różnie rozkłada się na poszczególne gminy. Dla przykładu wspólnie z miastem Biłgoraj wykonać chcemy – w przypadku otrzymania dofinansowania – ponad 600 m chodnika i ścieżki rowerowej przy ulicy Bagienne, a gmina Biłgoraj wspólnie z nami chce wybudować około 3,8 km chodnika w miejscowości Bukowa – informuje wicestarosta Rogala.
  • Ja się bardzo cieszę ze współpracy z samorządowcami. Jest ona bardzo owocna i przynosi wymierne efekty. W konsekwencji samorządy zapewniają wkład własny, my obsługę logistyczną, przygotowanie wniosków, również kwestie przetargu i prowadzenie inwestycji. Jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie to będzie to kolejny rok, kiedy wykonane zostaną kolejne kilometry chroników i poprawi się bezpieczeństwo pieszych – zaznacza starosta Szarlip.

Zestawienie wniosków złożonych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na 2023 rok (chodniki):

I. Budowa drogi dla pieszych w pasie drogo powiatowej Nr 2956L Płusy – Babice w miejscowości Korchów Drugi (gmina Księżpol). Wartość zadania około 360 tys zł, długość odcinka 412 mb.
II. Budowa drogi dla pieszych i rowerzystów, przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów w pasie drogi powiatowej Nr 2964L ulica Bagienna w Biłgoraju (miasto Biłgoraj). Wartość zadania około 1 mln zł, długość odcina 623 mb.
III. Budowa drogi dla pieszych w pasie drogi powiatowej Nr 2925L Korytków Duży – Ujście w miejscowości Bukowa (gmina Biłgoraj). Wartość zadania około 3,3 mln zł, długość odcinka 3 812 mb.
IV. Budowa drogi dla pieszych w pasie drogi powiatowej Nr 2937L Luchów Górny – Brzyska Wola w miejscowości Luchów Górny (gmina Tarnogród). Wartość zadania 490 tys. zł, długość odcinka 444 mb.
V. Budowa drogi dla pieszych w pasie drogi powiatowej Nr 2913L Wola Radzięcka – Hedwiżyn w miejscowości Wola Radzięcka (gmina Frampol). Wartość zadania około 520 tys. zł, długość odcinka 628 mb.