...
Loga Fundusze Europejskie

Program chodnikowy na 2022. Komisja wybrała wnioski

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 8 lipca, 2022

Są już wyniki z posiedzenia komisji  oceny wniosków  w ramach Pilotażowego programu poprawy bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu i rowerzystów przy drogach powiatowych powiatu biłgorajskiego, który realizuje z własnej inicjatywy powiat biłgorajski. Komisja sprawdziła  pod względem formalnym i  dokonała oceny wniosków, które wpłynęły od gmin naszego powiatu do Starostwa Powiatowego w Biłgoraju w odpowiedzi na konkurs ogłoszony na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

-Wpłynęło 7 wniosków na łączny koszt około 3,5 mln zł i o łącznej niewnioskowanej wysokość  dotacji nieco ponad 1 mln zł. Całkowita długość chodników to około 4,6 km, a wartość dofinansowania przeznaczone na dotacje dla gmin z budżetu powiatu, to 1 mln zł – informuje wicestarosta Tomasz Rogala.

Wnioski wpłynęły od gminy Biłgoraj, Frampol, Tereszpol, Księżpol, Turobin i Józefów na dwa wnioski. -My prowadzimy prawdziwą ofensywę chodnikową. Chcemy by wszystkie większe miejscowości gminy Józefów miały wyremontowane ciągi dla pieszych i rowerzystów. My stawiamy na turystykę, więc dla nas szczególnie istotne jest bezpieczeństwo i komfort – podkreśla burmistrz Józefowa, Roman Dziura.

program chodnikowy 2022 wybrane projekty
Jak dodaje burmistrz Dziura, wzrost popularności Roztocza jako miejsca idealnego na odpoczynek od zgiełku miast, powoduje, że idzie za tym zwiększony ruch turystów zarówno zmotoryzowanych jak i rowerzystów oraz miłośników pieszych wędrówek. -A my mamy się czym poszczycić, bo i Florianka, i Górecko Kościelne i Górecko Stare i sam Józefów. Z tegorocznej edycji programu chodnikowej, który współfinansuje samorząd powiatowy dotyczą właśnie chodnika w miejscowości Górecko Stare o długości ponad 700 m i w miejscowości Brzezimy o długości ponad 1 km – dodaje burmistrz Józefowa.

-W programie chodnikowym mamy konkretne kryteria, które pozwalają komisji ocenić wniosek. Jednym z takich kryteriów obok poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jest wpływ zadania na poprawę i wzrost atrakcyjności turystycznej naszego Regionu. Właśnie złożone przez gminę Józefów wnioski się w to doskonale wpisują – dodaje Andrzej Szarlip starosta biłgorajski.

Jak informuje Tomasz Rogala, do tej pory w trzech edycjach „Programu chodnikowego” powstało 15 km chodników, za łączną kwotę ponad 7,3 mln zł, przy wkładzie własnym powiatu w wysokości około 2,5 mln zł. -To się przekłada na konkretną poprawę bezpieczeństwa. niechronionych uczestników ruchu. Dowodem na to jest Raport o stanie bezpieczeństwa powaitu biłgorajskiego. Z informacji przekazanej przez Komendanta Powiatowego Policji, mamy twarde dane statystyczne, iż w roku 2021 nie doszło do żadnego wypadku z udziałem niechronionych uczestników ruchu, mówimy tutaj o wypadkach śmiertelnych, w latach poprzednich te statystyki były smutne. Dziś dzięki tym inwestycjom wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi – dodaje wicestarosta Rogala.

Poprzednie edycje programu chodnikowego zestawienie:
Edycja I, rok 2019:
– wartość zadań 1,6 mln zł, wkład własny powiatu 650 tys. zł, około 3,5 km chodników w gminach Biłgoraj, Księżpol, Potok Górny, Tarnogród, Tereszpol i Turobin.
Edycja II, rok 2020:
– wartość zadań 2,8 mln zł, wkład własny powiatu 822 tys. zł ponad 5,6 km chodników w gminach Biłgoraj, Biszcza, Frampol, Księżpol, Potok Górny, Tarnogród, Tereszpol.
Edycja III, rok 2021:
– wartość zadań 2,8 mln zł, ponad 1 mln zł, ponad 5,6 km chodników w gminach Biszcza, Potok Górny, Tarnogród, Księżpol (dwie inwestycje), Tereszpol, Aleksandrów, Biłgoraj oraz Turobin.