...
Loga Fundusze Europejskie

Remont hali sportowej w ZSBiO w Biłgoraju na finiszu

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 18 sierpnia, 2021

Trwają prace remontowe na hali sportowej w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Remont ruszył 22 lutego br. i, zgodnie z podpisaną umową, potrwa do 30 września. Celem projektu jest przystosowanie hali do przepisów bezpieczeństwa, poprawa stanu technicznego i warunków termicznych oraz udostępnienie jej dla osób niepełnosprawnych. Projekt obejmuje remont 2 pomieszczeń połączonych ze sobą: dużą i małą halę sportową, w tym wykonanie nowych sufitów podwieszanych na hali dużej z płyt akustycznych, wytłumienie ścian tym samym materiałem na hali dużej, wymiana stolarki drzwiowej w hali dużej i małej, naprawa płyt boisk, remont sanitariatów przy małej i dużej hali sportowej, remont korytarzy pod trybunami przy dużej hali, roboty elektryczne, wykonanie instalacji sanitarnej i profesjonalne nagłośnienie dużej hali sportowej.

remont hali zsbio 1

– Hala sportowa to bardzo ważna część infrastruktury dla młodzieży i społeczeństwa z Biłgoraja i okolic. Obecnie wykonana jest między innymi nowa posadzka, nowy sufit podwieszany i instalacja elektrycznego ogrzewania. Wymieniana jest też wentylacja. Aktualnie brakuje jeszcze montażu instalacji nagłaśniającej i akcesoriów sportowych tzn. bramek, drabinek, skrzyń, piłek, siatek i tym podobnych. Trwają także roboty wykończeniowe pod trybunami, czyli prace malarskie i montaż drzwi. Jest już także wykonane pokrycie dachu, co było dość istotne bo ten element hali przeciekał. Dzisiaj mamy już także nowo położoną blachę – ostatnie burze pokazały, że dach jest wykonany bardzo dobrze, gdyż nie mamy zacieków czy przecieków jak to było we wcześniejszym czasie – mówi Stanisław Sitarz, Dyrektor ZSBiO. -Dzięki przychylności Starostwa Powiatowego w Biłgoraju na hali będzie również nowa akustyka, czyli wygłuszenie ścian. Dotychczas była ona fatalna. Wierzę, że pozwoli to na organizowanie uroczystości nie tylko szkolnych oraz na to, że uczniowie i artyści mogli swój talent odpowiednio pokazać a publiczność odpowiednio ich wysłuchać – dodaje dyrektor „Budowlanki”.

remont hali zsbio 2
Po remoncie jest boisko, gdzie będą mogły się odbywać trzy mecze siatkarskie. Ułatwią to zamontowane siatki, które będą oddzielać od siebie poszczególne boiska. Zamontowana jest również nowa instalacja elektryczna, która pozwoli wpłynąć na oszczędności energetyczne. Umożliwia ona bowiem podział oświetlenia – oddzielne na trybuny i oddzielne na poszczególne boiska, co sprawi, że nie będzie konieczne oświetlanie całej hali przy rozgrywaniu meczu tylko na jednej jej części.

Na hali została wyremontowana także płyta boiska. Wcześniej był to parkiet, który w 1997 roku został wymieniony na wykładzinę, co funkcjonowało aż do teraz. Jak podkreśla Dyrektor biłgorajskiej „Budowlanki”, wykładzina była mocno wyeksploatowana i spękana, więc nie nadawała się do użytku gdyż w każdej chwili mogła stworzyć poważne zagrożenie poprzez jej pęknięcie. Niebezpieczeństwo stwarzał również podwieszany sufit, który nie był wymieniany od początku użytkowania hali.

remont hali zsbio 3
Zadaniem dyrektora jest przede wszystkim stwarzać jak najbardziej bezpieczne warunki użytkowania, więc koniecznym było przeprowadzenie takich prac mówi Stanisław Sitarz. Hala będzie służyć nie tylko zajęciom wychowania fizycznego – ma być także udostępniana na wydarzenia sportowe jak turnieje czy wydarzenia kulturalne. Jest to jeden z największych budynków w powiecie biłgorajskim stwarzający możliwość organizacji takich imprez. Mieści ona bowiem ponad 400 miejsc siedzących.

Do tej pory z możliwości udostępnienia hali korzystały m. in. kluby sportowe. Hala była im udostępniana do prowadzenia zajęć z piłki nożnej, piłki ręcznej czy siatkówki z małymi dziećmi. Korzystała z niej również młodzież powiatu biłgorajskiego poprzez zajęcia SKS i oraz mieszkańcy internatu poprzez korzystanie z dodatkowych zajęć sportowych i nie tylko, m. in. z nauki gry w piłkę nożną czy siatkówkę.

remont hali zsbio 4
-Kwota remontu hali to 2 526 000 zł. Pieniądze uzyskane są w połowie od ministra sportu, drugą połowę natomiast dzięki uprzejmości i życzliwości wobec naszej szkoły udało się uzyskać przez Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, za co jestem niezmiernie wdzięczny, tak jak wszyscy uczniowie, nauczyciele i społeczeństwo, ponieważ hala będzie przecież służyć nam wszystkim dodaje Dyrektor ZSBiO.

Modernizacja hali sportowej ZSBiO finansowana jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Programu Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej infrastruktury Sportowej – Edycja 2020 oraz ze środków powiatu biłgorajskiego. Całkowity koszt przebudowy hali to 2 526 000 zł, z czego około 1,3 mln to fundusze pozyskane z ministerstwa. Zadanie realizowane jest w proporcjach wydatków 50:50, tzn., że 50% wartości zadania pokrywa dotacja z ministerstwa, a pozostałe 50% pochodzi ze środków własnych budżetu powiatu.

remont hali zsbio 5
/ES/

Sportowa polska remont hali ZSBiO