...
Loga Fundusze Europejskie

Ruszyła petycja w sprawie rewitalizacji autodromu

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 6 sierpnia, 2021

Ruszyła petycja biłgorajski Automobilklub zorganizował w sprawie rewitalizacji Autodromu. Celem petycji jest pokazanie władzom krajowym, że społeczność rzeczywiście chce nowego toru. Jak podkreślają twórcy petycji, działają oni w imieniu mieszkańców powiatu biłgorajskiego którzy ją podpisali, sympatyków sportów motorowych, członków Automobilklubu Biłgorajskiego oraz wszystkich, którym leży na sercu dobro i promocja regionu oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach publicznych. Biłgorajski autodrom w końcu otrzymał szansę na modernizację. Po wielu latach walki o teren z właścicielem prywatnym obiekt powrócił w końcu jako własność powiatu biłgorajskiego.

Obiekt wymaga aktualnie dość kosztownej przebudowy i modernizacji, która będzie mogła mieć miejsce głównie dzięki programowi rządowemu „Polski Ład”. Prace koncepcyjne nad zagospodarowaniem terenu rozpoczęły się już w lipcu, kiedy to w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju odbyło się spotkanie dotyczące obiektu. Poruszono wtedy tematy związane z technicznymi aspektami samego toru oraz rozmieszczeniem infrastruktury na całym terenie, jak na przykład opcja wybudowania jednego budynku mieszczącego m. in. miejsca noclegowe, restaurację czy sale konferencyjne na miejscu budynków obecnych. Przedstawiono wtedy również wstępne projekty toru przygotowane m. in. przez Jarosława Majewskiego. O szczegółach spotkania można przeczytać w naszym artykule na https://www.bilgorajski.pl/aktualnosci-2021/2603-prace-koncepcyjne-nad-remontem-bilgorajskiego-autodromu-trwaja

Na wymienionym spotkaniu poruszono również kwestię bezpieczeństwa oraz szkodliwości obiektu dla mieszkańców okolic autodromu. Zapewniono, że obiekt będzie zmodernizowany w taki sposób, aby jego szkodliwość dla pobliskiego terenu była minimalna. Ma to mieć miejsce między innymi poprzez zamontowanie barier dźwiękochłonnych. Mieszkańców ulicy Motorowej na której znajduje się autodrom reprezentował wtedy Wojciech Gleń, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Toru Sportów Motorowych „Autodrom Biłgoraj”.

-Zdecydowana większość mieszkańców ulicy Motorowej popiera prace związane z rewitalizacją i remontem toru. Mamy świadomość, że inwestycja prowadzona będzie w oparciu o najnowsze technologie i rozwiązania stosowane w sportach motorowych. Będzie więc odpowiednie wytłumienie z zastosowaniem ekranów, będzie przygotowany parking wewnątrz obiektów oraz drogi dojazdowe. Powstanie Autodromu z prawdziwego zdarzenia, pozwoli także na rozwój gospodarczy Biłgoraja – mówił Gleń.

Są jednak również i przeciwnicy przebudowy autodromu. W związku z tym, chcąc wyrazić poparcie dla działań władz powiatowych mających na celu przeprowadzenie modernizacji toru znajdującego się przy ul. Motorowej, biłgorajski Automobilklub zorganizował petycję w sprawie rewitalizacji obiektu. Celem petycji jest pokazanie władzom krajowym, że społeczność rzeczywiście chce nowego toru. Jak podkreślają twórcy petycji, działają oni w imieniu mieszkańców powiatu biłgorajskiego którzy ją podpisali, sympatyków sportów motorowych, członków Automobilklubu Biłgorajskiego oraz wszystkich, którym leży na sercu dobro i promocja regionu oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach publicznych.

autodrom bilgoraj

Do tej pory uzyskano już 821 podpisów. „Podpisuję ponieważ chciałbym aby ludzie których pasją jest motoryzacja mieli miejsce do podnoszenia swoich umiejętności kierowania pojazdami”, „Dzięki modernizacji toru będziemy mogli się rozwijać i spełniać swoje marzenia.”, „Wychowałem się na tym torze, brałem udział w wszelkich imprezach organizowanych na tym torze oraz współorganizowałem je. Nie widzę możliwości by tego obiektu nie było. Jest on duszą Biłgoraja i trzeba walczyć o tę dumę!”, „Podpisuję, ponieważ tor pomaga w utrzymaniu bezpieczeństwa na drodze publicznej oraz w doskonaleniu umiejętności kierowców. Sama korzystam z tego toru choć jestem z Lublina.”, „Brakuje w naszym regionie obiektów, na których można rozwijać motoryzacyjną pasję. Jest to obiekt niezbędny, z potencjałem, który może łączyć wszystkie funkcje toru – rozrywkową, kulturalną, a przede wszystkim szkoleniową i edukacyjną. Mądrze poprowadzona rewitalizacja oraz jeszcze mądrzejsze zarządzenie obiektem po niej może przyczynić się nie tylko do szerzenia wiedzy i kultury motoryzacyjnej, ale do zwiększenia umiejętności i doświadczenia kierowców co przełoży się na bezpieczeństwo na drogach. Obiekt przyciągnie nie tylko osoby okolic, ale z całego regionu. Organizowane w sezonie letnim zloty, spoty, szkolenia, imprezy, festyny motoryzacyjne przyczyniłyby się do promowania miasta nie tylko w regionie, ale w całym województwie, a być może i kraju. Środowisko motoryzacyjne oczekuje takich inicjatyw.”, „To jedyny tego typu obiekt w tym regionie. Przejechałem tam kilkaset kilometrów w zimowych warunkach, co znacznie poprawiło opanowanie samochodu w kryzysowych sytuacjach po utracie przyczepności. Chciałbym abym ja i inni kierowcy mogli w tym miejscu podnosić kwalifikacje.”, „Jest to obiekt z bogatą historią i jest wpisany w DNA Biłgoraja. Rewitalizacja toru na pewno pozytywnie wpłynie na podniesienie atrakcyjności i popularności miasta” – to tylko niektóre z licznych komentarzy osób, które już podpisały petycję.

Biłgorajski autodrom jest nieodłączną częścią historii miasta. Jego początki miały miejsce jeszcze w latach 70. Powstał między innymi dzięki pracy uczniów Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych (obecnie RCEZ) w Biłgoraju. Przez wiele lat służył kolejnym pokoleniom kierowców. Utracenie praw do części terenów na których położony jest obiekt znacznie utrudniło prowadzenie wszelkich działań remontowych, aż do roku 2021, czyli czasu ich odzyskania. Przyczynił się do tego głównie Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. Obiekt wymaga kompleksowego remontu, co jest możliwe dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, jednak ważna jest również zgoda mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Stąd powstała dzięki członkom Automobilklubu petycja, która pozwoli na ukazanie poparcia dla obiektu.

Poparcie dla modernizacji toru Autodrom Biłgoraj można wyrazić poprzez podpisanie internetowej ankiety na stronie https://www.petycjeonline.com/petycja_o_modernizacj_toru_autodrom_bigora

/ES/