...
Loga Fundusze Europejskie

Seminarium edukacyjne pt. „Dzieje Złotego” w I LO im. ONZ

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 5 grudnia, 2019

IMG 36053 grudnia 2019 roku uczniowie klas ekonomicznych I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju uczestniczyli w seminarium edukacyjnym na temat historii polskiego pieniądza i jego wpływu na gospodarkę naszego państwa.

     Spotkanie składało się z trzech modułów: prelekcji pani dr Ilony Skibińskiej – Dyrektora Oddziału NBP w Lublinie na temat „Dzieje Złotego 1919-2019”, wykładu pani dr Doroty Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej pt. „Dzieje gospodarcze Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego w okresie międzywojennym” oraz konkursu prowadzonego przez pana Marka Momota i panią Ilonę Skibińską.
      Seminarium dla młodzieży związane było z obchodami jubileuszu 100-lecia ustanowienia przez Sejm II RP „złotego” jako polskiego pieniądza. Młodzi ludzie mieli okazję bardzo dokładnie poznać historię polskiej waluty płatniczej od początku funkcjonowania państwa polskiego do chwili obecnej. Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz obszerna wystawa obrazująca  dzieje złotego na przestrzeni wieków.
Z kolei wykład i bogaty zbiór zdjęć historycznych dawnego Biłgoraja przybliżyły uczniom dzieje gospodarcze miasta i okolic, ze szczególnym uwzględnieniem okresu międzywojennego. Doskonałym podsumowaniem wystąpień zaproszonych gości, a jednocześnie utrwaleniem informacji teoretycznych był konkurs smartfonowy z wykorzystaniem aplikacji KAHOOT, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem licealistów.
     Zarówno ciekawe informacje, jak i sposób przekazu prelegentów sprawiły, że spotkanie było interesującą lekcją historii, ekonomii i przedsiębiorczości. Pozwoliło młodzieży poznać historię polskiej waluty oraz uporządkować wiadomości dotyczące omawianego okresu.
      Z wystawą „Dzieje Złotego 1919 – 2019”, którą mieli okazję obejrzeć uczniowie obecni na spotkaniu w auli,  będzie się można zapoznać po 10 grudnia na holu I piętra I LO im. ONZ w Biłgoraju.