...
Loga Fundusze Europejskie

Spotkanie z wiceminister rolnictwa

Kategoria: Aktualności 2014 Opublikowano: 14 października, 2014

wiceminister rolnictwa 114 października br. w Sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło się spotkanie z Zofią Szalczyk – wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi. Dotyczyło ono nowej perspektywy finansowania sektora rolnego na lata 2014 – 2020.

W spotkaniu poza przedstawicielami środowisk rolniczych oraz instytucji i agencji działających na polu rolnictwa, obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Biłgorajskiego, z przewodniczącym rady Powiatu i Starostą Biłgorajskim na czele oraz przedstawiciele samorządów gminnych.

Zebranych przywitał Marian Tokarski: -Serdecznie witam wszystkich Państwa na spotkaniu, którego celem jest przybliżenie nowej perspektywy finansowania rolnictwa, środków które na ten cel zostaną przeznaczone oraz możliwości ich pozyskania. Bardzo się cieszę, że przyjęła nasze zaproszenie i jest z nami pani minister Zofia Szalczyk, która jak mało kto ma wiedzę w tym temacie.

Wiceminister rolnictwa mówiła o programach wsparcia jakie jej resort przygotował dla rolników, wyjaśniała mechanizmy nimi kierujące oraz wymogi i zastrzeżenia. Szeroko zaprezentowała formy i wysokości dopłat oraz unijne projekty skierowane m. in. do młodych rolników. Podkreślała wagę konsolidowania się producentów rolnych w grupy producenckie oraz dywersyfikacje upraw i hodowli.

Warto pamiętać, że gospodarkę Powiatu Biłgorajskiego cechuje typowo rolniczy charakter. Użytki rolne zajmują prawie 57% powierzchni powiatu. Warunki glebowe sprzyjają uprawom zbóż, warzyw i tytoniu. Czyste środowisko oraz dominująca tradycyjna uprawa roli powodują, że pozyskiwane płody rolne są zdrowe i naturalne. Rozwijają się także coraz mocnie uprawy ekologiczne oraz agroturystyka.

Zwieńczeniem spotkania była dyskusja i możliwość zadawania pytań pani wiceminister, które pozwoliły rozwiać wątpliwości i usystematyzować przekazane w ramach spotkania informacje.