...
Loga Fundusze Europejskie

Studenci z Indii i Peru w I LO im. ONZ w Biłgoraju

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 24 stycznia, 2019
W ramach współpracy z organizacją studencką AIESEC*, I Liceum Ogolnokształcąceim. ONZ w Biłgoraju miało przyjemnoćś gościć w dniach 14-18 stycznia 2019 roku dwóchwolontariuszy, którzy przyjechali z odległych zakątków świata. Ignacio Lescano z Peru i Shivam Thareja z Indii prowadzili w języku angielskim zajęcia językowo-kulturowe z uczniami w ramach projektu „Next Step”, który skierowany jest do uczniów szkół średnich i realizowany przez AIESEC Lublin. Zajęcia miały praktyczną formę i polegały między innymi na zapoznaniu uczniów z kulturą i tradycjami państw, z których pochodzili wolontariusze.Celem projektu jest edukacja młodzieży w zakresie planowania dalszej ścieżki kariery. Poprzez zajęcia z gośćmi, uczniowie poznawali swoje mocne i słabe strony, co w przyszłości ułatwi im podejmowanie ważnych, życiowych decyzji. Kontakt z żywym językiem pomoże uczniom, zwłaszcza klas trzecich, lepiej przygotować się do matury z języka angielskiego, a bardziej nieśmiałym pozwoli przełamać barierę jezykową.
 
Oto wrażenia uczniów, ktorzy brali udzial w zajęciach z Ignaciem:
„W środę mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu z wolontariuszem pochodzącym z Peru. Ingacio okazał się być przemiłą i bardzo otwartą osobą. Rozmawialiśmy z nim, dzieliliśmy się swoimi zainteresowaniami i zadawaliśmy mu pytania. Skorzystaliśmy z tej możliwości, chcąc się dowiedzieć, czy podoba mu się Polska i czy polubił zime. Oprócz tego dowiedzieliśmy się dużo o jego ojczyźnie”. (Miłosz) „Takie spotkania są super. To jest ekstra, że mogę porozmawiać z kirmś z drugiego końca świata.” (Łukasz) „Jako osoba, która gości wolontariuszy, mogę powiedzieć, że są to niesamowicie pozytywni ludzie i bardzo ich polubiłem.”(Maksym) „Według mnie, Ignacio jest cudownym człowiekiem i mam nadzieję, że odwiedzę go kiedyś w Peru.” (Anna) Wypowiedzi uczniów po spotkaniu z Shivamem z Indii: „Spotkanie z Shivamem dało nam okazję poznania kultury i geografii niezwykłego kraju. Mieliśmy możliwość zobaczenia krajobrazów zapierających dech w piersiach.” (Karolina) „Nasz gość starał się w ciekawy sposób przybliżyć nam piękno swojej ojczyzny. Mimo że widzieliśmy tylko zdjęcia tych wspaniałych miejsc, to sposób opowieści naszego gościa wzbudził w nas pragnienie poznawania świata.” (Paweł)*
 
AIESEC jest najwiekszą na świecie, niezależną. organizacją prowadzoną przez młodych ludzi, działająca w 122 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym. W ciągu ostatnich 45 lat jej celem jest rozwijanie w młodych ludziach cech liderskich poprzez praktyczne doświadczenia w wymianach miedzynarodowych oraz projektach wspierająych ich realizację. Współpracują z 15 największymi ośrodkami akademickimi w Polsce, gdzie za pośrednictwem realizowanych w zespołach inicjatyw kreują liderów, którzy w odpowiedzialny sposób wpływaj, na swoje lokalne otoczenie.
I LO im. ONZ