...
Loga Fundusze Europejskie

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 3 maja, 2022

W Biłgoraju odbyły się uroczystości 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uchwalona w 1791 roku ustawa zasadnicza, była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Jej zamierzeniem była gruntowna reforma państwa i próba ratowania I Rzeczpospolitej przed upadkiem. Władze powiatowe na uroczystościach reprezentowali Andrzej Szarlip starosta biłgorajski, Marian Kurzyna przewodniczący Rady Powiatu i Andrzej Łagożny etatowy Zarządu Powiatu.

3 maja 2022
Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczęły się Mszą świętą, która sprawowana była w intencji Ojczyzny w kościele Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Po niej, członkowie powiatowej delegacji, wraz z samorządowcami, pocztami sztandarowymi i mieszkańcami powiatu udali się na plac przed Urzędem Miasta Biłgoraja. Tutaj odśpiewano hymn narodowy i wciągnięto na maszt polską flagę.

Następnie okolicznościowe wystąpienie wygłosił Adam Balicki, historyk, dyrektor ZSZiO w Biłgoraju. Następnie starosta biłgorajski, w asyście przewodniczego rady powiatu i członka Zarządu Powiatu złożył kwiaty przy Pomniku Wdzięczności.