...
Loga Fundusze Europejskie

Szkolenie z zakresu FAS w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju

Kategoria: Uncategorized Opublikowano: 7 lipca, 2023

Około 100 osób, w tym przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, psychologowie, terapeuci, przedstawiciele Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Wioski Dziecięcej oraz nauczyciele biorą udział w szkoleniu z zakresu FAS.

Organizatorem szkolenia w Biłgoraju jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Lublinie.

  • Szkolenie i spotkanie ze specjalistą dotyczy FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego. Jest to zespół wad i nieprawidłowości rozwoju pojawiające się u dziecka w okresie płodowym a później u noworodka, dziecka i dorosłego. Pojawia się na skutek spożywania alkoholu przez kobiety w czasie ciąży. To choroba nieuleczalna, dlatego tak ważna jest profilaktyka – mówi Ilona Dzido, po. dyrektora OIK w Biłgoraju.

Stąd na szkolenie zaproszeni zostali przedstawiciele instytucji działających na rzecz dziecka i rodziny, przedstawiciele szkół, psychologowie, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej oraz poradni świadczących specjalistyczne usługi na rzecz rozwoju dziecka.

  • Chodziło nam by trafić do osób zajmujących się interwencyjną pomocą ale są także w środowiskach pomagających rodziny i działających na ich rzecz oraz osoby związane ze świadczeniem pomocy społecznej – dodaje Ilona Dzido.

Głównym prelegentem szkolenia była dr Justyna Syroka z Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FAS w Lublinie.

  • Bardzo się cieszę, że tyle osób odpowiedziało na zaproszenie i uczestniczy w naszym szkoleniu. FAS jest ważny tematem, ale to temat niestety niszowe. Niestety kwestia nadużywania alkoholu w naszym kraju, także przez kobiety w ciąży narasta. Jedną z pochodnych nadużywania alkoholu przez kobiety w ciąży jest właśnie FAS, czyli zespół wad wrodzonych z którymi rodzi się dziecko – mówi dr Syroka.

Jak przyznaje specjalistka, wokół FAZ i spożywania alkoholu w ciąży narosło wiele mitów i nieprawdziwych opinii. – Trzeba to odkłamać, przedstawić fakty i postawić na profilaktykę, która obok kobiet w ciąży dotnie także ich najbliższych – dodaje Justyna Syroka.

Warte zauważenia jest także, że w Lublinie (a więc w województwie lubelskim) jest jednej z nielicznych bezpłatnych punktów diagnozy i terapii Fas, który powstał dzięki staniom samorządu województwa lubelskiego.

Konferencję otworzył dziś wicestarosta Tomasz Rogala.