...
Loga Fundusze Europejskie

szlak Jastrzębia – Zdebrz (rowerowy) www

Kategoria: Szlaki Opublikowano: 7 sierpnia, 2016

Jastrzębia Zdebrz (znaki niebieskie)
Szlak prowadzi z Biłgoraja do Turobina i z powrotem przez następujące miejscowości: Trzesiny – Smoryń – Głupia Wieś – Kolonia Teodorówka – Teodorówka – Komodzianka Górna – Jędrzejówka – Hosznia Ordynacka – Gilów – Rokitów – Turobin – Gródki – Kondraty – Radzięcin – Wola Radzięcka – Stara Wieś – Kąty – Biłgoraj
Szlak ma długość około 84 kilometrów (w powiecie 71 km).

Łączy Równinę Biłgorajską z Roztoczem Zachodnim i Padołem Zamojskim. Zamiarem pomysłodawców wytyczenia szlaku było, aby prowadził przede wszystkim bezdrożami Puszczy Solskiej i roztoczańskich pagórów. Tylko w nielicznych fragmentach biegnie asfaltowymi drogami. W zdecydowanej większości wiedzie starymi, historycznymi drogami. Czasem są to bardzo strome podjazdy wymagające dobrych rowerów, kondycji i doświadczenia. Na trasie kilkadziesiąt punktów widokowych. W deszczową pogodę możemy liczyć się z wieloma trudnościami wynikającymi z lepkiego lessu oblepiającego koła naszych rowerów. Jednak przepiękne krajobrazy, lessowe wąwozy, bogactwo flory i fauny roztoczańskiej, stare sady, plantacje porzeczek i malin, dzikie jeżyny i słodkie czereśnie mogą każdego zauroczyć i kazać mu powrócić tu jeszcze raz. Na szlaku kilkanaście tablic z przebiegiem szlaku i informacjami o atrakcjach krajoznawczych na szlaku. Na szlaku kilka węzłów ze szlakiem im. Dymitra Gorajskiego, Czarnej perły, centralnym szlakiem roztoczańskim oraz ze szlakiem pieszym centralnym.
Atrakcje krajoznawcze i turystyczne:
W Radzięcinie znajduje się kościół parafialny p. w. św. Kazimierza z 1758 roku, stary cmentarz z połowy XIX wieku, a przy świątyni park papieski im. Jana Pawła II z wieloma cennymi okazami egzotycznych drzew i krzewów. W Teodorówce trzy studnie głębinowe. W Jędrzejówce platformy widokowe. Turobin to XIII wieczna osada targowa i obronna przy szlaku handlowym z Krakowa do Kijowa. Wizytówką Turobina jest kościół p. w. św. Dominika z 1530 roku wzniesiony w stylu renesansu lubelskiego z dekoracją stiukową Jana Wolffa. Kapliczka domkowa z 1820 roku. Stara drewniana zabudowa osady. Proboszczem tytularnym w Turobinie był ksiądz Stanisław Staszic. W Gródkach kościół polsko-katolicki. W Hoszni Ordynackiej znajduje się budynek nieczynnego już młyna motorowego. W Smoryniu stary dwór murowany z kamiennymi meblami ogrodowymi związany z rodziną Brandtów, której przedstawicielem był urodzony w Szczebrzeszynie Józef Brandt, wybitny polski malarz.

Więcej na www.traseo.pl

Zapraszamy również na stronę Stowarzyszenia Przyjaciół Roztocza Jastrzębia Zdebrz.