szlak Ziemi Józefowskiej (rowerowy) mapa, gps, foto, www
Ziemi Józefowskiej (znaki zielone) ma kształt pętli prowadzącej wokół Józefowa o długości 64 km. (Długość szlaku w obrębie powiatu biłgorajskiego to 46 km.) Szlak prowadzi przez Fryszarkę, Borowe Młyny – Rezerwat Czartowe Pole, Nowiny, Majdan Sopcki, Starą Ciotuszę, Husiny, Wzgórze Kamień, Stanisławów, Górecko Nowe, Szopowe, Majdan Kasztelański, Górecko Stare, Rezerwat Szum, Górecko Kościelne, Tarnowolę.
{gallery}turystyka/jozefow/mapa{/gallery}
Fot. mapa szlaków udostępniona przez UM w Józefowie
Szlak przebiega przez Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej. Rowerzyści na szlaku przejeżdżać będą przez Tanew i jej roztoczańskie dopływy: Nepryszkę, Studziennicę, Sopot i Szum. Atrakcją krajoznawczą jest wieża widokowa w kamieniołomach w Józefowie. Na trasie są dwa rezerwaty przyrody Czartowe Pole i Szum oraz pomniki przyrody nieożywionej. Józefów to miasto, które założył piąty ordynat Tomasz Józef Zamojski na początku XVIII wieku. Zasłynął z wyrobu kamieni młyńskich i browarnych, krzyży przydrożnych i nagrobnych. Józefów zapisał się w historii poprzez bitwy w powstaniu styczniowym oddziału Marcina Borelowskiego Lelewela. To tutaj zginął poeta Mieczysław Romanowski patron Szkoły Podstawowej w Józefowie. Wielką postacią związaną z miastem był Konrad Bartoszewski Wir, bohaterski dowódca oddziału partyzanckiego AK, który dowodził zgrupowaniem partyzantów w bitwie pod Osuchami. Z zabytków godnych zwiedzania jest kościół parafialny p. w. Niepokalanego Poczęcia NMP i budynek synagogi, w którym mieści się obecnie biblioteka miejska. Amatorzy kąpieli wodnych mogą korzystać z zalewu na rzece Nepryszce.
Mapa, gps, foto na stronie Roztoczańskiego Parku Narodowego: http://roztoczanskipn.pl/pl/turystyka/trasy-rowerowe/trasa-rowerowa-ziemi-jozefowskiej
Zapraszamy również na stronę Józefowskiej Kawalerii Rowerowej.