...
Loga Fundusze Europejskie

szlak Puszczy Solskiej (pieszy) mapa,gps,foto

Kategoria: ciekawostki Opublikowano: 7 sierpnia, 2016

Szlak Puszczy Solskiej Biłgoraj – Kociołki – Edwardów – Wolaniny – Smólnik – Górecko Kościelne (znaki niebieskie)
Szlak ma ok. 25 km. długości i prowadzi na całej długości oprócz Biłgoraja borem sosnowym w większości gruntowymi drogami, kilkukilometrowym odcinkiem leśnej asfaltowej drogi pożarowej.

{gpxtrackmap}gorecko.gpx{/gpxtrackmap}

Mapa szlaku – wersja skrócona/łatwiejsza omijająca Wolaniny, mapa wysokości, L. Grabias, 2016. Trasa udostępniana na licencji GNU GPL, 2016

Dobra nawierzchnia dróg pozwala wykorzystać go do turystyki rowerowej. Na trasie znajduje kilka tablic z mapami z przebiegiem szlaku. Wychodząc z ostatnich zabudowań Biłgoraja docieramy do Stawów Ćwikły, gdzie istnieje łowisko również dla amatorów wędkowania. Po minięciu stawów wchodzimy piaszczystą drogą w lasy Puszczy Solskiej. Szlak na niemal całej swej długości związany jest z historią działań Armii Krajowej. Podczas okupacji trakt ten był prawdziwa partyzancką autostrada zwaną „Bandziorską drogą” Liczne rozgałęzienia „Bandziorskiej drogi” prowadziły do wielu obozów partyzanckich, tędy poruszali się kurierzy i łącznicy, tędy kierowały się oddziały AK zmierzające lub wracające z akcji. W Edwardowie wraz z grupą oficerów Armii Kraków nocował korespondent wojenny Melchior Wańkowicz, co opisuje w utworze Pt. „Wrzesień żagwicy”. Podążając dalej mijamy nieistniejącą osadę Kociołki, która była ostoją partyzantów AK. Możemy tu podziwiać pomnikowe lipy i klon jawor. W Wolaninach szlak prowadzi obok karawaki – morowego krzyża, gdzie zaprezentowano historię wioski. W wiosce piękne okazy pomnikowych dębów i lip, a po drodze do Górecka przekraczamy kilka leśnych rzek i strumieni (Ratwicę, Smólnik i Studczek), Największą atrakcją turystyczną na szlaku są oczywiście obiekty krajoznawcze w Górecku Kościelnym: modrzewiowy kościołek z 1768 roku, kaplica „na wodzie” kaplica „pod dębami” z obrazem cudownego objawienia się 10 października 1648 roku św. Stanisława Biskupa, stara murowana plebania w formie dworku oraz dawna leśniczówka i organistówka. Oprócz tego warto zobaczyć aleję kilkusetletnich pomnikowych dębów wraz z równolegle biegnącą drogą krzyżową, pomnik Jana Pawła II w miejscu dawnego przytułku i szkoły, cmentarz parafialny i hydroelektrownię na rzece Szum.

brodziakimost

Fot. L. Grabias, 2019 czerwiec (kolejny kawałek asfaltu + poprawiony most)

{gallery}turystyka/gorecko/zdjecia2017{/gallery}

Fot. L. Grabias, 2017 lipiec (początek szlaku – nowa nawierzchnia asfaltowa, aż do mostku na Brodziakach)

{gallery}turystyka/gorecko/zdjecia{/gallery}

Fot. L. Grabias, 2016