...
Loga Fundusze Europejskie

Tablica ku czci budowniczych kościoła – pomnika niepodległości

Kategoria: Aktualności 2018 Opublikowano: 15 listopada, 2018

tablica swieta maria magdalena
W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, Starosta Biłgorajski Kazimierz Paterak uczestniczył w uroczystym poświęceniu i odsłonięciu tablicy, upamiętniającej budowniczych kościoła św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Świątynia powstała w latach 20. XX wieku, jako wotum wdzięczności za odzyskaną po latach zaborów wolność oraz jako dziękczynienie za „Cud nad Wisłą”.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Biłgorajskiego oraz władz duchownych Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej. Uroczystej Eucharystii sprawowanej w intencji Ojczyzny, przewodniczył biskup Mariusz Leszczyński.
tablica swieta maria magdalena 1Pamiątkowa tablica umieszczona została w kruchcie świątyni. Jej pomysłodawcą jest Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej w Biłgoraju. -Jest to okazja do podkreślenia ogromnego wysiłku naszych przodków, którzy w zrywach narodowych starali się odzyskać wolność. My musimy pamiętać jaką naszą wolność ceną została wykupiona. Stąd to nasze świętowanie i przypominanie, że wolność jest nie jest dana, a zadana i co dzień musi być umacniania. Musimy kultywować pamięć o ważnych wydarzenia i osobach z naszej lokalnej historii, musimy tę pamięć przekazywać młodym pokoleniom, to nasz obowiązek i nasza powinność – mówił Starosta Biłgorajski, Kazimierz Paterak.

Zdjecia: bilgoraj.com.pl