...
Loga Fundusze Europejskie

Tak na koniec listopada 2023 roku wygląda zaawansowanie prac budowy Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44

Kategoria: Aktualności Opublikowano: 22 listopada, 2023

Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach powstaje dzięki inwestycji powiatu biłgorajskiego. Trwające prace mają na celu przystosowanie budynku dawnej szkoły w Osuchach do potrzeb filii Muzeum Ziemi Biłgorajskiej oraz powstanie nowego pawilonu.

Projekt ma przypominać o bohaterstwie i ofiarach polskich partyzantów, którzy walczyli z niemieckim i sowieckim okupantem.

Jak informuje wicestarosta Tomasz Rogala, Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach ma być nie tylko hołdem dla przodków, ale również upamiętnieniem i przypomnieniem historii największej bitwy partyzanckiej okupowanej Polski. Całkowita wartość inwestycji wynosi około 13 mln zł.

Władze powiatu biłgorajskiego pozyskały na realizację projektu środki zewnętrzne. Dofinansowanie w kwocie 8 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, natomiast dofinansowanie wynoszące 2,2 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dodatkowe wsparcie w wysokości 147 600 zł przekazano na dokumentację projektowo-kosztorysową. Budżet powiatu biłgorajskiego wnosi około 2,5 mln zł.

Prace budowlane rozpoczęły się w połowie marca 2023 roku i mają zakończyć się na przełomie lata i jesieni 2024 roku. Powstanie Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach to ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności, które pozwoli uhonorować bohaterów walki o wolność i przypomnieć o ich bohaterskiej postawie.