...
Loga Fundusze Europejskie

’Tanew’ i 'Zawierucha’ na Festiwalu Międzynarodowym w Macedonii

Kategoria: Aktualności 2014 Opublikowano: 6 sierpnia, 2014

macedonia mdkmW drugiej połowie lipca 2014 r. Zespół Tańca Ludowego „Tanew” i „Zawierucha” – grupy działające przy Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju, uczestniczyły w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Aleksander Macedoński”. Festiwal odbywa się co roku w malowniczym miasteczku Ohrid, położonym w południowo – zachodniej Macedonii nad Jeziorem Ohrydzkim, które jest najstarszym w Europie i najgłębszym na Półwyspie Bałkańskim, rozdzielone granicą między Albanię i Macedonię.

Miasteczko wraz z jeziorem zostały wpisane w 1980 roku, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Urokliwa kraina przyciąga wyjątkowym klimatem, orientalną kolorystyką oraz zabytkami: ruiny Bazyliki św. Erazma z IV w., ruiny twierdzy cara Samuela, liczne cerkwie z okresu średniowiecza. Ponadto na jednym ze wzgórz otaczających miasto znajduje się starożytny teatr, w którym „Tanew” i „Zawierucha” dały dwa koncerty. Celem Festiwalu jest integracja ludzi różnych kultur, poprzez taniec i muzykę, a główną misją festiwalu jest tworzenie komunikacji i współpracy między grupami tańca ludowego, przez prezentację własnej kultury regionalnej, wymianę doświadczeń i budowanie nowych międzynarodowych przyjaźni.

W festiwalu brało udział sześć zespołów: dwa zespoły z Polski („Tanew” i „Zagórzanie”) oraz zespoły z Bułgarii, Belgii, Rumunii i Macedonii. Każdy zespół uczestniczył w paradach folklorystycznych wzdłuż brzegów Ohridu oraz w koncertach, które odbywały się na scenie starego miasta. Podczas występów „Tanew” wykonała dwa układy taneczne „Suita tańców śląskich” i „Tańce spiskie”.

Tańce przeplatane były przyśpiewkami ludowymi, wykonanymi przez grupę „Zawierucha”. Występy zostały przyjęte z entuzjazmem i nagrodzone gromkimi brawami kulturowo zróżnicowanej publiczności. Organizatorzy przygotowali także uczestnikom liczne atrakcje, m. in. zwiedzanie miasta Ohrid i rejs statkiem Aleksandria. Piaszczyste plaże, przejrzysta woda, macedoński klimat pozwoliły nam na relaks i rozrywkę, a piękny wyżynno-górzysty krajobraz i podziwiane zachody słońca dostarczyły estetycznych doznań, niesamowitych wrażeń, które długo pozostaną w pamięci. W drodze powrotnej grupy MDK wstąpiły do kompleksu basenowego z wodami termalnymi w Miszkolcu na Węgrzech.

Korzystając z okazji uczestnicy wyjazdu dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do jego organizacji. Przede wszystkim Staroście Powiatu Biłgorajskiego i Burmistrzowi Miasta Biłgoraj, dyrekcji MDK, kadrze opiekującej się młodzieżą oraz Stowarzyszeniu Miłośników Zespołu Tańca Ludowego „Tanew” POKOLENIA.

E. Chuchro
Fot. A. Wachowicz