...
Loga Fundusze Europejskie

Tęczowy Kalendarz

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 19 grudnia, 2022

Martyna Kniaziowska, wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, odniosła wielki sukces w XX. Międzynarodowym Konkursie Plastycznym Dzieci i Młodzieży „Tęczowy Kalendarz”, zdobywając jedną z Nagród Specjalnych. Impreza organizowana jest przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Tychach. W piątek, 16 grudnia 2022 roku, w odbyło się uroczyste podsumowanie imprezy, podczas której wręczone zostały nagrody i wyróżnienia dla laureatów.

Na tegoroczny XX Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży „Tęczowy Kalendarz” wpłynęło 3376 prac z 549 placówek z Polski, Serbii, Ukrainy, Bułgarii, Słowacji, Hong Kongu (Chiny), Francji, Finlandii, Holandii, Łotwy i Ukrainy. Jury obradujące w składzie: Adam Niesyto – przewodniczący jury, artysta plastyk, Magdalena Kostyra – nauczyciel plastyki, Łukasz Pudełko – artysta plastyk i Justyna Biskup-Naumienko – nauczyciel plastyki przyznało:13 nagród specjalnych, 15 nagród oraz 125 wyróżnień przez kwalifikację do wystawy. Na uroczyste podsumowanie zostali zaproszeni laureaci oraz wyróżnieni uczestnicy konkursu.

Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju biorą udział w konkursie od jego początku. Młodzi artyści zdobywali przez te lata wiele nagród, w tym nagrody główne czyli możliwość reprodukowania pracy w tworzonym corocznie przez organizatorów kalendarzu.

konkurs plastyczny md kolaz
Tegoroczną laureatką została Martyna Kniaziowska, która otrzymała jedną z głównych trzynastu nagród tzw. Nagrodę Specjalną. Ta osiemnastolatka – tegoroczna maturzystka – z pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia uczestniczy w zajęciach plastycznych od 5 roku życia. Nagroda w kalendarzu, czyli kartka ilustrująca SIERPIEŃ na rok 2023 – jest swego rodzaju zwieńczeniem jej kilkunastoletniej pracy twórczej pod kierunkiem Anny Świcy. Wcześniej, bo w 2019 roku, jedna z prac autorstwa Martyny Kniaziowskiej otrzymała nagrodę, zaś drugi obraz zdobył wyróżnienie poprzez zakwalifikowanie do wystawy, a to jedne z wielu nagród otrzymanych przez tę wyjątkowo utalentowaną plastyczkę.

W tegorocznej jubileuszowej edycji konkursu wyróżnienie przez zakwalifikowanie do wystawy zdobyły prace Hanny Cybulskiej (lat 15), Julii Łuszczak (lat 12) z Tęczowej Malarni oraz podopiecznej Ireny Oręziak-Kupczak – czternastoletniej Jagody Bednarz z grupy „3D”.

Warto podkreślić, iż te wspaniałe wyniki, to wielki wysiłek i trud zarówno młodych artystów, jak i ich nauczycieli. Dzięki wspólnej pracy, dzieci i młodzież tworzą oryginalne i różnorodne dzieła, mogą pokazać swoje umiejętności, skonfrontować je z olbrzymią ilością uzdolnionych twórców z całego świata. Za każdym razem to także promocja piękna naszego kraju, polskiej przyrody i zmian jakie w niej zachodzą.

Gratulujemy wszystkim laureatom i ich nauczycielom, to naprawdę Wasz ogromny sukces!!!

/Anna M. Świca/