...
Loga Fundusze Europejskie

Uczeń ONZ-etu finalistą ogólnopolskiego konkursu o Marsie

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 6 marca, 2022

Michał Ulanowski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju zdobył tytuł finalisty Ogólnopolskiego Konkursu „Cosmic Challenge: Pathfinder”, zorganizowanego przez Fundację SpacesShip pod honorowym patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, MARS Society Polska oraz European Space Foundation. Głównym celem konkursu była integracja wiedzy na temat kosmosu z przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi oraz rozwój kreatywności i innowacyjności wśród młodzieży.

mars
Na pierwszym etapie uczniowie przygotowywali prace pisemne na temat: „Jak w przeszłości mogło powstać i ewoluować życie na Marsie?”. Natomiast na finał konkursu, który odbył się 3 marca 2022 roku w Instytucie Informatyki UMCS w Lublinie, zostali zaproszeni autorzy 15 najlepszych prac z całej Polski. Michał jako jedyny reprezentował województwo lubelskie. W swojej pracy przedstawił dotychczasowe wyniki badań naukowych i teorie mogące wskazywać na istnienie w przeszłości prostych form życia na Marsie, opisał także warunki panujące na Czerwonej Planecie. Jury konkursu tworzyli specjaliści z zakresu kosmosu pod przewodnictwem dr Natalii Zalewskiej z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Warto podkreślić, że udział w konkursie to część realizacji projektu „Poznajemy Kosmos”  organizowanego w I Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ  w Biłgoraju. Opiekunem Michała jest Anna Dobraczyńska.