...
Loga Fundusze Europejskie

Uroczystości 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej

Kategoria: Aktualności 2014 Opublikowano: 29 października, 2014

i wojna swiatowamW dniach 29 – 30 października 2014 roku odbywały się obchody 100-nej rocznicy wybuchu I Wojny Światowej. Zorganizowane zostały przez Starostę Biłgorajskiego, Pana Mariana Tokarskiego, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju oraz Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Obchody uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju 29 października 2014 roku o godzinie 8.00. Przewodniczył jej ksiądz proboszcz Jerzy Kołtun, homilię wygłosił ksiądz kanonik Bogusław Wojtasik. Po zakończeniu sprawowanej mszy świętej nastąpiło wystąpienie okolicznościowe nauczyciela historii z ZSZiO, dr Adama Balickiego, który przedstawił krótki zarys historyczny okoliczności początków I wojny światowej, jej krwawy przebieg na świecie, w Polsce, jak również w naszym mieście.

Przypomniał on, że w początkowym okresie wojny Biłgoraj znalazł się w centrum operacji galicyjskiej. Rozpoczęła się ona 5 sierpnia 1914 roku. W pierwszych dniach wojny miasto zostało zajęte przez wojska austro – węgierskie. Do miasta wkroczył oddział huzarów złożony z Polaków. Wojska austriackie zostały jednak pobite w bitwie pod Kraśnikiem przez Rosjan i pod koniec sierpnia 1914 roku do miasta powrócili Rosjanie. Pozostali oni w mieście przez rok, gdyż w maju 1915 roku ofensywa niemiecka zmusiła Rosjan do wycofania się. W mieście znów pojawili się Austriacy. W końcowym okresie wojny wrastały w Biłgoraju tendencje niepodległościowe. W początkach listopada 1918 roku młodzi biłgorajanie należący do Polskiej Organizacji Wojskowej rozbrajali na ulicach miasta żołnierzy austriackich, a miasto po 123 latach stało się wolne.
Zostały przywołane wydarzenia, o jakich warto pamiętać.

Dopełnieniem był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież ZSZiO w Biłgoraju. „Do Ciebie Boże w dziejowej godzinie głos Twego ludu z ziemi polskiej płynie…”. Takim hasłem uczniowie zaczęli pięknie opowiadać o Polakach, którzy szli na wojnę wierząc, że spełnia się ich marzenia, o Polakach, którzy chcieli mieć Ojczyznę niepodległą, o Polakach – patriotach, o pułkowniku Józefie Piłsudskim, o Legionach Polskich… Te słowne opowieści wzbogacone zostały wzruszającymi pieśniami patriotycznymi.

Na koniec głos zabrał Pan Starosta Marian Tokarski, który podziękował księżom WNMP, Dyrekcji, nauczycielom i młodzieży ZSZiO za przygotowanie uroczystości. Zakończeniem uroczystości był przemarsz delegacji i złożenie kwiatów pod pomnikiem na cmentarzu przy ul. Lubelskiej.
Dalszy przebieg obchodów będzie miał miejsce dnia 30 października 2014 roku o godzinie 11.00 w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Można będzie obejrzeć wystawy okolicznościowe pt. „1914-1918 Wielka Wojna w Regionie Biłgorajskim”, „Oblicza Biłgorajskiej Ziemi”, jak również film „Cmentarze i miejsca pamięci z Pierwszej Wojny Światowej na Ziemi Biłgorajskiej”.