...
Loga Fundusze Europejskie

Uroczystości ku czci ofiar Zbrodni Katyńskiej Katastrofy Smoleńskiej

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 10 kwietnia, 2022

Uroczystości religijno – patriotyczne ku czci ofiar Zbrodni Katyńskiej Katastrofy Smoleńskiej odbyły się 10 kwietnia br., w Biłgoraju. Ich organizatorami byli poseł na Sejm RP Beata Strzałka i Starostwo Powiatowe w Biłgoraju. Rocznicowe obchody rozpoczęły się Mszą święta sprawowaną w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Po nabożeństwie, delegacje – na czele z wicestarostą Tomaszem Rogalą oraz członkamie Zarządu Powiatu Andrzejem Łagożnym i Janem Małyszą – złożyły kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu przy ul. Lubelskiej.

katastrofa smolenska 2022 1
Zbrodnia katyńska to zbrodnia przeciwko ludzkości, popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 polskich obywateli, w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Zbrodnia ta dokonała się na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej. Symbolem tego ludobójstwa stał się Katyń. 12 lat temu, podczas podróży na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, doszło do Katastrofy Smoleńskiej. W katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęła cała polska delegacja – 96 osób, w tym Prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką, wysocy rangą urzędnicy państwowi, dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski.

katastrofa smolenska 2022 4
Podczas dzisiejszej uroczystości w Biłgoraju, uczestnicy oddali hołd i cześć zarówno zamordowanym w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie czy innych miejscach kaźni, polskim oficerom, pogranicznikom, funkcjonariuszom policji – jeńcom wojennym jak i członkom polskiej delegacji, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej.

katastrofa smolenska 2022 5
-Pamiętamy o tragicznych kartach naszej historii, kiedy to w lesie katyńskim została wymordowana elita polskiego narodu. Te tragiczne wydarzenia odcisnęły niezatarte piętno na naszym narodzie, tragedia synów Polskie przez lata jest blizną która się nie goi, to tragedie wielu rodzin. Podobnie stało się 12 lat temu, w katastrofie smoleńskiej. Do dziś te wydarzenia przeżywamy i o nich pamiętamy, gdyż to świadczy o naszej tożsamości narodowej, a także o naszej przyszłości, bo tej nie można budować bez znajomości przeszłości i historii. Te prawdy przekazujemy następnym pokoleniom, tak by nie zostały one zapomniane, wytarte czy zniekształcone. Przekazujemy by ideały naszych przodków, były stale obecne w naszym narodzie
– mówi wicestarosta biłgorajski, Tomasz Rogala.

katastrofa smolenska 2022 3
Kwiaty pod Krzyżem Katyńskim obok przedstawicieli władz powiatu i Rady powiatu, złożyli także radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Grzegorz Wróbel, wójt Stanisław Dyjak, dyrektor RPN Andrzej Wojtyło, przedstawiciele Rady Miasta Biłgoraja oraz członkowie ŚZŻAK Rejon Biłgoraj i przedstawiciele instytucji działających w powiecie biłgorajskim, a także przedstawiciele Powiatowych Powiatowej Rady Lubelskiej Izby Rolniczej w Biłgoraju w osobach Piotra Kiełbasy i Bartłomieja Świtały.

katastrofa smolenska 2022 2
katastrofa smolenska 2022 6