...
Loga Fundusze Europejskie

Uroczystości w Tarnogrodzie

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 15 grudnia, 2019

Starosta1      Dziś przed południem, w Tarnogrodzie odbyły się doroczne uroczystości upamiętniające wydarzenia z grudnia 1981 r. W spotkaniu uczestniczyli m. in. : Beata Strzałka Poseł na Sejm RP, Jerzy Chróścikowski Senator RP, Lech Sprawka Wojewoda Lubelski, Michał Mulawa Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski, Tomasz Rogala Wicestarosta Biłgorajski, Marian Kurzyna Przewodniczący Rady Powiatu, Maria Gałka Członek Zarządu oraz Marcin Kulik i Henryk Paska Radni Powiatu.

      Spotkanie rozpoczął uroczysty przemarsz Pocztów Sztandarowych ulicami miasta w towarzystwie Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla „Bogdanka” przedstawicieli władz samorządowych, instytucji publicznych oraz związków zawodowych (w tym NSZZ Solidarność).      

      Uczestnicy pochodu spotkali się w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego, aby wspólnie z mieszkańcami Tarnogrodu modlić się za ofiary stanu wojennego. Szczególną uwagę zwrócono na postawę 9 górników zamordowanych podczas pacyfikacji KWK „Wujek” w Katowicach. Jednym z nich był pochodzący z Tarnogrodu Józef Krzysztof Giza (24 l.).

Chcę Was zapewnić, ze śmierci Waszego kochanego Krzyśka, wyrosło dobro, które było cegiełką do demokratycznych przemian naszej Ojczyzny – mówił rozpoczynając Mszę św. ks. dziekan Jerzy Tworek. Po skończonej modlitwie dzieci z GOK w Tarnogrodzie zaprezentowały znane z tamtego okresu patriotyczne piosenki, takie jak : „Śpiewa ci obcy wiatr”, „Taki kraj” oraz „Mury”. Tym ostatnim utworem porwały serca wszystkich zgromadzonych w kościele.

     Nie zabrakło także poruszających przemówień władz :. My musimy życie społeczne budować na etosie bohaterów i prawdzie historycznej, musimy wiedzieć kto był katem, a kto ofiarą. Ci, którzy stawali po stronie prawdy byli dla komunistów niewygodni, dlatego my dziś czcimy ich ofiarę i głośno wołamy „cześć i chwała bohaterom! – mówił Michał Mulawa Wicemarszałek Województwa Lubelskiego.     

      Głos zabrał również Lech Sprawka Wojewoda Lubelski, który przekonywał, że to właśnie dzięki determinacji i ofierze milionów doszło do znaczących przemian, które swój finał zlazły w roku 1989. A także stan wojenny wbrew zamiarom i działaniom ówczesnych władz scementował naszych rodaków i wskazał, że solidarność narodu jest w stanie zmienić dyktat władzy i wprowadzić naszą Ojczyznę do rodziny państw demokratycznych – mówił Wojewoda.      

      Po zakończeniu modlitwy w kościele, wszyscy zgromadzeni przemaszerowali na parafialny cmentarz, gdzie znajduje się grób śp. Józefa Krzysztofa Gizy.

więcej zdjęć na naszym Facebooku: #TradycyjnieAtrakcyjnie