...
Loga Fundusze Europejskie

Uwaga na oszustwa podczas sprzedaży towarów!

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 4 października, 2021

Sprzedajesz coś poprzez portal ogłoszeniowy? Uważaj! Oszuści nie próżnują i wymyślają różne sposoby na zdobycie Twoich pieniędzy. Bardzo często udają klientów chcących kupić wystawiony przez Ciebie przedmiot. Najczęściej przesyłają link poprzez komunikator WhatsApp, który ma pomóc w transakcji. W rzeczywistości służy do oszustwa poprzez wypłatę pieniędzy z konta lub karty kredytowej. Nie daj się oszukać. Nie otwieraj podesłanych linków przez osoby, których nie znasz.

Tylko w ubiegłym tygodniu doszło do kilku oszustw tą metodą. Oszuści często odpowiadają na ogłoszenia na portalach aukcyjnych takich jak OLX. Udają zainteresowanych kupnem wystawionego towaru a następnie przenoszą dalszą korespondencję na komunikator typu WhatsApp. Przesyłają link, który prowadzi do podrobionej strony internetowej banku lub portalu ogłoszeniowego albo firmy kurierskiej. Strony wyglądają dokładnie tak samo i nie można w żaden sposób ich odróżnić od autentycznych. Różnica kryje się wyłącznie w adresie strony, który poza końcówką też jest dosyć podobny. Niewiele jednak osób sprawdza cały adres strony internetowej. Sam przesłany link często jest skrócony co również utrudnia identyfikację.

Najlepszym sposobem na uniknięcie oszustwa jest więc nie klikanie linków podesłanych za pomocą  komunikatora od tzw. potencjalnych klientów. Korespondencja powinna być prowadzona tylko i wyłącznie poprzez portal ogłoszeniowy a sprzedający towar nigdy nie powinien podawać numerów karty kredytowej, daty ważności karty i nr CVV. Klientowi do kupna powinien wystarczyć wyłącznie nr konta bankowego. Sprzedającemu zaś adres do wysyłki.

/Komisarz Andrzej Fijołek/