...
Loga Fundusze Europejskie

Wiwat wolna Polska!

Kategoria: Aktualności 2018 Opublikowano: 20 listopada, 2018

11 listopada bilgoraj 2
W niedzielę 11 listopada 2018 roku, w Biłgoraju odbyły się powiatowe uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Wspólne świętowanie zorganizowały trzy samorządy: Samorząd Powiatu Biłgorajksiego, Miasto Biłgoraj oraz Gmina Biłgoraj.

-Dzisiejsza uroczystość jest podniosła, ważna i wyjątkowa. W sposób, szczególny i symboliczny w dniu 100-lecia odzyskania niepodległości, oddajemy hołd tym wszystkim, którzy angażowali się w wydarzenia zmierzające do odzyskania niepodległości. Od powstania kościuszkowskiego przez kolejne zrywy narodowe po I wojnę światową, kolejne pokolenia nie szczędziły krwi i ofiar by wywalczyć suwerenność Polski. Dziś winnyśmy im pamięć i cześć. Ta wielka ofiara pokazuje czym dla Polaków jest Ojczyzna, czym jest wolność. Pamiętajmy, że wolność nie jest dana, a zadana – trzeba o nią dbać. Dziś apel o uczciwa pracę, odpowiedzialne i mądre decyzje mające na uwadze dobro ogółu, a nie prywatę – mówił Starosta Biłgorajski, Kazimierz Paterak.
11 listopada bilgoraj 1
Na uroczystości złożyła się Msza święta za Ojczyznę, sprawiana w kościele parafialnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, poświęcenie i odsłonięcie w Biłgoraju, pomnika poświęconego Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz przemarsz ulicami miasta. Zwieńczeniem części oficjalnych obchodów było spotkanie samorządów Powiatu, Miasta i Gminy Biłgoraj. Zorganizowano ją jako część obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, ale też dla uczczenia 440-lecia lokacji Biłgoraja.
11 listopada bilgoraj 3
Podczas sesji z okolicznościowym wykładem wystąpiła dr Dorota Skakuj, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, która przybliżyła temat „Powiat biłgorajski w przeddzień odzyskania niepodległości”. Z koli o początkach Biłgoraja mówił dr Adam Balicki.