...
Loga Fundusze Europejskie

Wizyta uczniów ONZ-etu na Słowacji

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 29 października, 2021

W dniach 17 – 23 października 2021 r. grupa uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju wyjechała do Bratysławy w ramach projektu Erasmus+ „Future Cities – Smart and Sustainable  Solutions”. Celem projektu, w którym biorą udział uczniowie i nauczyciele szkół średnich z pięciu krajów partnerskich: Bułgarii, Rumunii, Grecji, Słowacji i Polski, jest współpraca w celu tworzenia i wdrażania inteligentnych oraz trwałych rozwiązań problemów ekologicznych i społecznych.

słowacja
Podczas wizyty w Bratysławie uczestnicy prezentowali swoje szkoły i miasta, a następnie realizowali zadania projektowe, zbierając dane i tworząc prezentacje na temat zagrożeń środowiska i propozycji rozwiązania zaobserwowanych problemów ekologicznych. Zwiedzili również najważniejsze atrakcje turystyczne w stolicy Słowacji. Gospodarze zaprosili uczestników projektu na spacer urokliwymi ulicami Starego Miasta z najbardziej charakterystycznym miejscem – wzgórzem z Zamkiem Bratysławskim, skąd rozpościerała się panorama miasta. Uczniowie spacerowali po jednym z najstarszych parków Europy Środkowej – Parku Janka Krala oraz zobaczyli symbol Bratysławy – wieżę UFO z punktem widokowym. Niezapomnianym przeżyciem dla licealistów była wędrówka szlakiem turystycznym prowadzącym do tajemniczych ruin średniowiecznego Zamku Devin. Podczas wyprawy do lasów łęgowych młodzież poznała ekosystem lasów, ich rolę i występujące tam zagrożone gatunki zwierząt i roślin, analizowała zebrane informacje i przygotowywała prezentacje.

Projekt Erasmus+ zapewnił uczestnikom wiele wrażeń i pozwolił zdobyć nowe doświadczenia. Dzięki wizycie w Bratysławie uczniowie uświadomili sobie swoją rolę w budowaniu bardziej ekologicznego i przyjaznego człowiekowi miejsca do życia i rozwoju. Poznali także kulturę innych państw, ćwiczyli umiejętności językowe i informatyczne, a także nawiązali nowe znajomości. Wszyscy uczestnicy z niecierpliwością oczekują następnej wizyty projektowej w Polsce zaplanowanej na kwiecień 2022 roku.
Opiekunami młodzieży byli nauczyciele: pani Bożena Sidor i pani Marta Pindor.

I LO IM. ONZ