...
Loga Fundusze Europejskie

Wspieramy kulturę

Kategoria: Aktualności 2018 Opublikowano: 15 grudnia, 2018

zmudzki waclaw
Starostwo Powiatowe w Biłgoraju wsparło projekt ponownego wydania nowel Wacława Żmudzkiego. Wielkiego poety, patrioty, działacza społecznego, który przez swe dzieciństwo związany był z Ziemią Biłgorajska.

Dorosłe – zawodowe i literackie – życie Wacław Żmudzki związał z Lwowem. Był uznanym literatem, jego twórczość zalecana była jako lektura uzupełniająca w szkołach. Debiutował i wydawał swe dzieła wspólnie ze Stefanem Żeromskim. Był działaczem patriotycznym brał udział w obronie Lwowa w 1918 roku orz rozprowadzał zakazane publikacje na terenie zaboru rosyjskiego. Była także bankierem i działaczem społecznym.

Wacław Żmudzki jest autorem czterech powieści oraz zbioru powiadań. W swych działach porusza tematykę trudnej polskiej historii, w tym sytuacje po powstaniu styczniowym czy sytuację unitów. -Wspieramy kulturę na wszystkich jej polach i tak będzie dalej. Tożsamość i przywiązanie do małej Ojczyzny buduje się poprzez poznawanie historii, literatury i tradycji. Mamy z czego być dumni, mamy czym się szczycić. Do naszej lokalnej dumy z całą pewnością należy osoba i twórczość Wacława Żmudzkiego. Należał on do grona pisarzy, którzy popularni podczas swego życia, z czasem zostali zapomniani. Dziś czas by nie tylko przypomnieć jego dzieła, ale i życie i dokonania. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, którzy włączają się w przywracanie należnej Wacławowi Żmudzkiemu pamięci. A wszystkich mieszkańców powiatu zachęcam by po książkę – zbiór nowel sięgnęli. To nasza spuścizna – podkreśla Starosta Andrzej Szarlip.