...
Loga Fundusze Europejskie

Wystawa na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

Kategoria: Aktualności 2020 Opublikowano: 19 maja, 2020
       Z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip razem z Przewodniczącym Rady Powiatu Marianem Kurzyna oraz Poseł na Sejm RP Beatą Strzałka  uczestniczył w oficjalnym otwarciu wernisażu wystawy „Karol Wojtyła. Narodziny” zorganizowanym przez Fundację Gaudium et Spes  oraz parafię św. Jana Pawła II w Biłgoraju.  Spotkanie rozpoczęło się od uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. prałat Józef Flis.
 
 
Z okazji przypadającej 18 maja 2020 roku setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły,  Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip razem z Przewodniczącym Rady Powiatu Marianem Kurzyna oraz Poseł na Sejm RP Beatą Strzałka  uczestniczył w oficjalnym otwarciu wernisażu wystawy „Karol Wojtyła. Narodziny” zorganizowanym przez Fundację Gaudium et Spes  oraz parafię św. Jana Pawła II w Biłgoraju.  Spotkanie rozpoczęło się od uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. prałat Józef Flis.

Papież wypowiedział wiele słów i dał wiele przykładów, któe pociągały i pociągają kolejnych ludzi do godnego życia. Ja chciałbym zwrócić uwagę na jego wezwanie, by od siebie wymagać, także wówczas, gdy inni od nas nie wymagają. Ja te słowa stosuję w swej pracy zawodowej, w służbie społeczności Powiatu Biłgorajskiego i w życiu osobistym. Trzeba mieć przede wszystkim kompas moralny, kierować się w życiu wartościami i mieć przeświadczenie że człowiek jest sobą poprzez wewnętrzną prawdę. Jest to prawda sumienia, odbita w czynach podkreślał podczas otwarcia wernisażu Starosta.

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” zabiera w podróż po przełomowych momentach życia papieża Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia. Pierwotnie mieliśmy w planach organizacji w naszej świątyni koncertu, by w ten sposób uczcić 100-lecie urodzin Karola Wojtyły w ten sposób oddać mu cześć i hołd. Jednak obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa, pokrzyżowały te plany, wówczas porozumieliśmy się z  Centrum Myśli Jana Pawła II – mówił wikariusz i Wiceprezes Fundacji ks. Krystian Bordzań.

Podczas spotkania zabrała głos także Poseł na Sejm RP Beata Strzałka – Karol Wojtyła był człowiekiem nadziei, wolności i solidarności. Wyrażał to co kolejne pokolenia nosiły w sercach, o co walczyły. Pokazał nam jak zło dobrem zwyciężać, co w życiu jest najważniejsze. Jego nauka i posługa oscylowała wokół miłości Boga i bliźniego. Był ambasadorem ducha polskości. Przez swe autentyczne i bogate życie stał się wzorem i autorytetem dla milionów ludzi na całym świecie. Jego nauczanie i przesłanie są stale aktualne i wzywają nas do świadectwa miłości Boga i człowiek.

Ekspozycja realizowana jest w ramach programu Samorządu Województwa Lubelskiego #WartoByćPolakiem i składa się z 10 plansz do druku, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.

źródło : www.centrumjp2.pl/100-urodziny-jana-pawla-ii-wydarzenia/narodzinyjp2/ , www.bilgoraj.com.pl