...
Loga Fundusze Europejskie

Zebranie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z epidemią koronawirusa

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 31 marca, 2021
Z udziałem starosty i wicestarosty biłgorajskiego odbyło się dziś posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jego tematyką były kwestie związane z trzecią falą koronawirusa, kwestią szczepień oraz współpracy służb i instytucji. W spotkaniu uczestniczyli także poseł Beata Strzałka, wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, Komendant Powiatowy Policji, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele gmin powiatu biłgorajskiego oraz jednostek oświatowych. Na spotkaniu, które odbyło się on-line, obecny był także dyrektor biłgorajskiego szpitala oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju.

Spotkanie otworzył i zebraniu przewodniczył starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip. -Dzisiejsze spotkanie związane jest z dynamiczną sytuacją epidemiczną, także w powiecie biłgorajskim. Chciałbym by po moim wystąpieniu głos zabrał dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej i przedstawił sytuację w powiecie biłgorajskim. Następnie proszę by Komendant Powiatowy Policji w Biłgoraju przedstawił informacje odnośnie przestrzegania obostrzeń i zaleceń wydanych przez rząd, jak to wygląda w naszym powiecie. Następnie poproszę Komendanta Powiatowego PSP, by przybliżył kwestie związane z akcja informacyjną związaną m. in. z kwestia szczepień, w którą zaangażowani byli strażacy PSP i OSP. Chciałbym uzyskać informację jak te działania przebiegają i w jakiej są fazie. Chciałbym również, by głos zabrał dyrektor szpitala, pan Tomasz Kwiatkowski mówił otwierając spotkanie przewodniczący Zarządu Powiatu. Jak zaznaczył starosta, na koniec wicestarosta biłgorajski przedstawił ustalenia wczorajszej konferencji Wojewody Lubelskiego, w kwestii szczepień, które ma koordynować samorząd powiatu biłgorajskiego.

pzzk covid 19 1

Jak podkreślał, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju, w całym 2020 roku, na terenie powiatu odnotowano 1 966 przypadków pozytywnych, na tą chwilę 1 926 przypadków. -Jeszcze nam brakuje 40 wyników dodatnich, by zrównać się z wynikiem za cały poprzedni rok. Mieliśmy już w ciągu tych 3 miesięcy br., 32 hospitalizacje osób, które tego wymagały i 87 zgonów. Otrzymaliśmy jako Sanepid dodatkowe wyposażenie w tym laptopy i telefony komórkowe i pracujemy na bieżąco, do tego mamy jeszcze infolinię i weryfikowani, sprawdzani jesteśmy bezpośrednio w Warszawie. Współpracujemy m. in. z Policją choćby w kwestii przestrzegania kwarantanny osób na nią skierowanych, dotyczy to także przestrzegania reżimu sanitarnego. Od początku roku, przeprowadziliśmy 72 kontrole, w sklepach, zakładach fryzjerskich czy innych punktach. Okazuje się, że przedsiębiorcy przestrzegają obostrzeń – mówił Cezary Duma.

Szef biłgorajskiego Sanepidu podał, że do dnia dzisiejszego w szpitalu Arion podano 1 790 dawek szczepionki Pfizer i 1 065 szczepionki AstraZeneca, w sumie 2 855 szczepień. Te dane potwierdził dyrektor szpitala w Biłgoraju. Poinformował on także, że w tej chwili jeśli chodzi o obłożenie łóżek szpitalnych i respiratorów, to sytuacja wygląda następująco: zajętych łóżek pocowidokowych jest 64 na 66 i 2 z 5 respiratorów, które posiada placówka.

pzzk covid 19 2

O działaniach Policji i Straży Pożarnych mówili podczas konferencji szefowie powiatowi tych służ. Z kolei o nowych punktach szczepień i ustaleniach podczas rozmów z Wojewodą Lubelskim mówił wicestarosta Tomasz Rogala. Jak podkreślał,  w kwietniu w Polsce ma być między 6 a 7 mln szczepionek. O ile wcześniej był problem w dostępnością szczepionek, teraz najważniejsza jest organizacja punktów szczepień, tak aby ta ilość szczepionek była wykorzystana. Zresztą są takie plany by do końca sierpnia, wszystkich chętnych mieszkańców Polski zaszczepić. W tym celu są podejmowane działania na tworzenie punktów szczepień. Wicestarosta zaznaczył, że w te działania włączy się powiat biłgorajski, w przypadku prowadzenia szczepień masowych typowane są m. in. sale gimnastycznych czy pomieszczenia w dużych obiektach dydaktycznych. W tym kierunku prowadzone są rozmowy z samorządami gminnymi.

Pracownikom służby zdrowia, służbom ratunkowym, Policji, Straży Pożarnej i samorządom dziękowała poseł Beata Strzałka.

{youtube}VDQqJJghmNg{/youtube}