...
Loga Fundusze Europejskie

11 listopada w Goraju. Uroczystości patriotyczne

Kategoria: Aktualności Opublikowano:

Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip wziął udział w uroczystościach patriotycznych związanych ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się 11 listopada 2023 roku, w Goraju.

W obchodzie Narodowego Święta Niepodległości, udział wzięli także mieszkańcy gminy Goraj, delegacje instytucji i organizacji oraz strażacy.

W Polsce, 11 listopada obchodzimy jest jako Narodowe Święto Niepodległości. To dzień, w którym upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

  • 11 listopada to symboliczna data, w której został podpisany rozejm pomiędzy państwami Ententy i Cesarstwem Niemieckim, który oficjalnie kończył I wojnę światową. Na mocy tego porozumienia Polska powróciła na mapę świata, odzyskując niepodległość. Od tego listopada 1918 roku rozpoczęło się budowanie i odbudowywanie państwa polskiego. dziś w sposób symboliczny przez pamięć, złożone kwiaty, udział we Mszy świętej czy wydarzeniach patriotycznych oddajemy hołd tym wszystkim, którzy – znamy i nie znanym z imienia i nazwiska bohaterom narodowym, których walka, praca i poświęcenie dały wolność naszej Ojczyźnie – podkreśla starosta Andrzej Szarlip.

Na uroczystości w Goraju złożył się przemarsz ulicami miasta, złożenie kwiatów pod pomnikami oraz modlitwa za Ojczyznę.

Na wieczór przewidziany jest koncert w gorajskim GOK-u oraz ognie niepodległości.