...
Loga Fundusze Europejskie

1050. rocznica chrztu Polski

Kategoria: Aktualności 2016 Opublikowano: 27 kwietnia, 2016

chrzest1Samorząd Powiatu Biłgorajskiego uroczystą sesją Rady Powiatu postanowił uhonorować przypadającą w tym roku 1050. Rocznicę chrztu Polski. Zebrani samorządowcy i zaproszeni goście wysłuchali wykładu ks. bp prof. dr. hab. Jana Śrutwy. Spotkanie odbyło się w piątek 22 kwietnia w sali konferencyjnej Starostwa.

– Mieliśmy niezwykle budujące obchody w Poznaniu, Legnicy i Gnieźnie. Episkopat modlił się, obradował i przenosił z miejsca na miejsce. Zgromadzenie Narodowe zebrało się, aby wysłuchać orędzia Prezydenta RP. A było to piękne orędzie. Prezydent Powiedział, że to nie jest tak, że chrzest Polski jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii. Prezydent powiedział, iż jest to najważniejsze wydarzenie w naszych dziejach. Bo rzeczywiście, do dzisiaj tym chrztem żyjemy – mówił ks. biskup podczas spotkania.

 

chrzest5

 

Wspominał słowa nauczyciela, które usłyszał kilkadziesiąt lat temu i zapamiętał na zawsze: w sprawach Narodu i Ojczyzny Kościół poprzez dzieje zawsze miał rację.

– Wybór Mieszka I był dla dobra Polaków, żeby istnieli, żeby było państwo. Potem w czasie rozbiorów naród potrzebował ducha, i w czasie okupacji niemieckiej. Potem komuna myślała, że na tym światopoglądzie naukowym, jak oni to nazywali, zbudują na tej ziemi szczęście wieczne. A Kościół zawsze mówił inaczej – zauważył – Razem z chrztem dla nas jako Polaków zaczęło się państwo, Kościół i piśmiennictwo i tyle innych rzeczy zaczęło się tam gdzie Gniezno, gdzie Poznań, gdzie Ostrów Legnicki, tam gdzie był chrzest. Skutki tego były z miejsca skuteczniejsze i lepsze niż nawet nasz obecny stan w Unii Europejskiej. Po chrzcie Polacy zostali włączeni do Europy duchowo. Tę chrześcijańską duchowość aprobowano, tej chrześcijańskiej duchowości oczekiwano. Dzięki wspólnej religii chrześcijańskiej, katolickiej myśmy się stali obywatelami Europy. Otwarły się wtedy drogi, otwarły się granice – zaznaczył ks. biskup.

 

chrzest3

 

chrzest4

 

chrzest2

Więcej zdjęć <tutaj>