...
Loga Fundusze Europejskie

79. rocznica zbrodni katyńskiej i 9. rocznica katastrofy smoleńskiej. Pamiętamy!

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 11 kwietnia, 2019

katyn pamietamy 1
10 kwietnia br. w Biłgoraju – z inicjatywy Społecznego Komitetu oraz Starosty Biłgorajskiego – zorganizowane zostały uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Katynia. Na patriotyczno – religijne uroczystości złożyła się Msza święta w intencji ofiar zbrodni NKWD i ofiar katastrofy smoleńskiej, której przewodniczył biskup Antoni Długosz, przemarsz na cmentarza wojskowy przy ulicy Lubelskiej, złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim oraz okolicznościowy referat historyczny dr Adama Balickiego.

Władze Powiatu Biłgorajskiego reprezentowali Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip, Wicestarosta Tomasz Rogala, członkowie Zarządu Powiatu w osobach Beaty Strzałki i Andrzeja Łagożnego oraz Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna. Wśród gości uczestniczących w rocznicowych obchodach znaleźli się także Burmistrz Biłgoraja, Wójt Gminy Biłgoraj, przedstawiciele środowisk kombatanckich oraz poczty sztandarowe.

Zbrodnia katyńska miała miejsce wiosną 1940 roku i dotknęła polskich jeńców wojennych przebywających w obozach NKWD oraz aresztowanych przedstawicieli polskiej inteligencji przetrzymywanych w więzieniach na Zachodniej Białorusi i Ukrainie. Decyzją najwyższych władz ZSRR, wymordowano wysokich rangą polskich oficerów, funkcjonariuszy służb mundurowych, właścicieli ziemskich, wykładowców akademickich, lekarzy, prawników, nauczycieli i dostojników kościelnych. Łącznie ponad 22 tys. osób. Przez pół wieku o zbrodni się nie mówiło, a prawda o niej była kneblowana i blokowana.
katyn pamietamy 2
-Te wydarzenia z Katynia i innych miejsc kaźni polskich oficerów, ich niezłomność, ich odwaga i poświecenie definiują słowo patriotyzm, definiują miłość do Ojczyzny. Ich ofiara złożona 79. lat temu jest siłą dla kolejnych pokoleń by podejmować pracę i działania na rzecz rozwoju Polski. Oni pokazali hart ducha, niezłomność i przywiązanie do idei, które składają się na polskość, za to co zapisane jest w zawołaniu „Bóg – Honor – Ojczyzn” – mówił Starosta Biłgorajski.

Uroczystości były także hołdem pamięci wobec ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku, kiery to zginęło 96 osób lecących na obchody  Dnia Pamięci Ofiar Katynia. Wśród osób, które straciły życie w katastrofie rządowego samolotu w lesie koło Smoleńska był Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonka, ostatni prezydent RP na uchodźstwie oraz czołowe władze cywilne i duchowne. -Nasza uroczystość to przypomnienie testamentu tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 9 lat temu. To przypomnienie ich sylwetek i pracy jaką wykonali na rzecz Polski – dodał Starosta, Andrzej Szarlip.