...
Loga Fundusze Europejskie

81. Rocznica II Wojny Światowej w Bigoraju

Kategoria: Aktualności 2020 Opublikowano: 2 września, 2020

      W dniu 1 września 2020 r. od Mszy św. o godz. 18.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju  rozpoczęły się symboliczne obchody 81. rocznicy II Wojny Światowej.

      W dniu 1 września 2020 r. od Mszy św. o godz. 18.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju  rozpoczęły się symboliczne obchody 81. rocznicy II Wojny Światowej. Modlitwie przewodniczył ks. Krzysztof Wawszczak, którą uczestnicy spotkania ogarnęli wszystkie ofiary tego czasu oraz tych, którzy na wszelki możliwy sposób dążyli do suwerenności naszej Ojczyzny.

      Z racji stanu epidemii, uroczystości miały okrojony charakter. Po Eucharystii miało miejsce wystąpienie historyczne, które wygłosił H. Skubisz  ze Związku Kombatantów w Biłgoraju a następnie przemaszerowano naulicami miasta i złożno kwiaty przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej.

      Na uroczystościach Starosta Biłgorajski zaznaczył, że pamięć, wdzięczność i cześć wobec bohaterskich obrońców Ojczyzny to nasz obywatelski obowiązek –To jest budowanie naszej tożsamości jako naród Polski, jako społeczność Ziemi Biłgorajskiej. Mamy swoją historię, która naznaczona jest bohaterstwem, męstwem, honorem, poświęceniem i wiarą. Mimo chwil trudnych, dramatycznych, nigdy nie traciliśmy ducha, nie daliśmy się ciemiężyć, ale ofiarnie stawaliśmy w obronie ideałów i wartości, które przez wieki stanowiły o naszej polskiej wspólnocie. By przetrwać jako naród potrzeba nie tylko rzeczy materialnych ale i jedności ducha skupionych wokół wspólnych ideałów i opartych na pamięci i wdzięczności – Zaznaczył Andrzej Szarlip.

W uroczystościach uczestniczyli również władze samorządowe, mieszkańcy powiatu, harcerze, kombatanci i przedstawiciele organizacji społecznych.