...
Loga Fundusze Europejskie

Wyklęci – niezłomni

Kategoria: Aktualności 2016 Opublikowano: 2 marca, 2016

wykleci31 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Samorząd Powiatu Biłgorajskiego wspólnie z dyrekcją Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju przygotowali uroczystość upamiętniającą żołnierzy wyklętych. W auli szkoły odbyło się spotkanie poświęcone ich pamięci.

Dyrektor szkoły Marian Klecha przywitał zebranych wśród których znaleźli się kombatanci, samorządowcy i młodzież szkolna. Starosta Marian Tokarski mówił o znaczeniu tego święta, o odbudowującej się pamięci o bohaterach powojennego podziemia niepodległościowego:

Historia tych lat należy do najbardziej pomijanych i zakłamywanych wydarzeń XX wieku. Jeszcze przez wiele lat był to temat tabu, nikt o nich niw mówił. Nie uczono o nich w szkołach, nie było akademii czy takich spotkań jak dziś. Po latach udawania, że nic się nie stało pamięć o wyklętych budzi się. Nasza obecność dzisiaj na tej uroczystości to namacalny dowód na to, że proces komunizacji Polski nie powiódł się. Dziś słusznie wyklętym przywraca się miano bohaterów, rehabilituje się ich i stanowią oni wzór do naśladowania. Niech najwyższym dowodem uznania dla żołnierzy wyklętych będzie przekazywana pamięć z pokolenia na pokolenie o ich patriotyzmie o ich walce o ich bohaterstwie – zaznaczył starosta.

 

wykleci2

 

W kolejnej części spotkania bardzo interesujący wykład o powojennej rzeczywistości o walkach partyzantów z komunistami i o próbach sowietyzacji kraju wygłosił dr Arkadiusz Jastrzębski. Na koniec zebrani obejrzeli film o wyklętej Danucie Śledzikównie ps. Inka.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm RP w 2011 roku. Poświęcony jest partyzantom antykomunistycznym, ludziom powojennego podziemia nazwanych żołnierzami niezłomnymi, wyklętymi, którzy po wojnie poszli jeszcze raz do lasu by bronić prawdziwej wolności, przed reżimem milicji, bezpieki i NKWD. Okres tego powstania antykomunistycznego datuje się na lata 1944 – 1963, a liczba członków organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na około 120- 180 tysięcy osób. W zamian za ofiarną walkę w obronie wartości, jaką była niepodległość Ojczyzny, wielu żołnierzy wyklętych poległo z bronią w ręku, wielu poddawanych torturom zamęczono w więzieniach, dla wielu zorganizowano pokazowe procesy skazując ich na kary śmierci.

 

wykleci1