...
Loga Fundusze Europejskie

Alicja w Krainie Czarów – ilustracje nagrodzone w ogólnopolskim konkursie

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 1 kwietnia, 2022

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Alicja w Krainie Czarów”, zrealizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Ryszarda Kincla w Raciborzu, zakończył się wspaniałym sukcesem młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Ich prace stworzone na konkurs w pracowniach Strefa Kreatywności i Tęczowa Malarnia zostały nagrodzone i wyróżnione! W tym roku minęła 190 rocznica urodzin Lewisa Carrolla, autora powieści „Alicja w Krainie Czarów”.

Ta ciesząca się wielką popularnością wśród dziecięcych i dorosłych czytelników książka stała się kanwą opowieści plastycznych w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Alicja w Krainie Czarów”, ogłoszonym i zorganizowanym przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

alicja w krainie czarow konkurs plastyczny
Nadesłano 906 prac z całej Polski. Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi środkami wypowiedzi artystycznej, kreowanie świata baśni, wyobraźni i fantazji. Przedmiotem konkursu było wykonanie ilustracji, pracy komputerowej, kukiełki, pacynki lub pracy przestrzennej nawiązującej do treści książki „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla. Prace najczęściej przedstawiały tytułową bohaterkę powieści – Alicję, a także równie często Kota z Cheshire, Kapelusznika oraz Królową Kier. Jury po wielogodzinnych naradach przyznało w sumie 171 nagród i wyróżnień.

Wśród laureatów w kategorii ILUSTRACJE – znalazło się pięcioro wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Wychowankowie z pracowni Strefa Kreatywności, pracujący pod kierunkiem Renaty Sochy, zdobyli dwa wyróżnienia: sześcioletni Ignacy Ulidowski – kategorii wiekowej do 6 lat oraz ośmioletnia Nina Kanty – w kategorii 7-10 lat. Kolejne sukcesy odnotowali także podopieczni Anny Świcy z pracowni Tęczowa Malarnia. W kategorii 7-10 lat I miejsce otrzymała praca dziesięcioletniej Jessicki Sowy, a wyróżnienie ilustracja autorstwa jej rówieśnicy Lilianny Obszyńskiej. Najstarsza w tym gronie Martyna Kniaziowska zdobyła III miejsce w kategorii wiekowej powyżej 15 lat. 24 marca, w raciborskiej bibliotece odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i otwarcie wystawy, którą do końca kwietnia można oglądać w Galerii Gawra Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

Anna M. Świca