...
Loga Fundusze Europejskie

Pamięć o Męczenniku

Kategoria: Aktualności 2015 Opublikowano: 22 października, 2015

popieluszko319 października obchodziliśmy rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości w Biłgoraju odbyły się w kościele pw. Św. Jerzego, gdzie podczas mszy wystawione zostały relikwie błogosławionego. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Biłgoraja, młodzież szkolna, przedstawiciele samorządów Powiatu, Miasta Biłgoraj i Gminy Biłgoraj oraz organizacje pozarządowe i kombatanckie.

Mszę św. koncelebrowali księża Stanisław Budzyński proboszcz parafii Św. Jerzego, ks. Czesław Szuran i ks. Andrzej Niedużak. W homilii ks. Niedużak przedstawił sylwetkę błogosławionego, mówił o jego domu rodzinnym, o czasie spędzonym w seminarium oraz o drodze kapłańskiej. Opisał też rolę, którą odegrał ks. Popiełuszko w czasach komunizmu oraz zaznaczył, że nauka jaką zostawił nam ten błogosławiony to m.in. obrona uczciwości i miłość do ludzi.

 

popieluszko1

 

Podczas uroczystości młodzież z LO im. ONZ i Gimnazjum Powiatowego w Biłgoraju przedstawiła montaż słowno – muzyczny. Po części artystycznej Starosta Marian Tokarski w przemówieniu stwierdził:

– Po raz kolejny spotykamy się w murach tej świątyni, w rocznicę męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki. Pragniemy w dniu dzisiejszym oddać hołd niezwykłemu kapłanowi. Jesteśmy tu również po to, aby przypomnieć i uświadomić sobie do czego prowadzi totalitaryzm i jakie było prawdziwe oblicze komunizmu. Jesteśmy tu także po to, by ogarniać refleksją te trudne czasy i wyciągnąć wnioski na przyszłość – zaznaczył.

Spotkanie zakończono złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod tablicą poświęconą błogosławionemu księdzu.

Organizatorem spotkania była Parafia Św. Jerzego w Biłgoraju, Starosta Biłgorajski oraz LO im. ONZ i Gimnazjum Powiatowe.

 

popieluszko2