...
Loga Fundusze Europejskie

Apel o usuwanie śniegu i sopli z dachu

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 18 lutego, 2021

Zima w ostatnim czasie pokazała nam swe oblicze. Silny mróz, intensywne opady śniegu oraz zawieje i zamiecie, spowodowały iż na dachach posesji zalega gruba warstwa śniegu.  Przy wystąpieniu odwilży nawis śnieżny osuwając się z wysokości powoduje realne zagrożenie dla pieszych i zaparkowanych aut. Należy także pamiętać, że śnieg zalegający na dachach może powodować niebezpieczne obciążenie dla jego konstrukcji.

Jeden metr sześcienny takiej pokrywy może ważyć nawet kilkaset kilogramów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego właściciel lub zarządca budynku w przypadku nagromadzenia się śniegu na dachu, bądź wystąpienia nawisów śnieżnych lub sopli, powinien go usuwać przy pomocy wyspecjalizowanych podmiotów lub samodzielne z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

-Przypominam właścicielom i zarządcom o obowiązku bezwzględnego przestrzegania przepisów ustawy z 7 lipca 1994 roku, Prawo budowlane (Dz. U. 2016 poz. 290) w zakresie utrzymania obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa użytkowania. Jednocześnie przypomina się, że pozostaje w mocy Rozporządzenie Porządkowe Nr 1 Wojewody Lubelskiego z dnia 29 stycznia 2006 roku zobowiązujące właścicieli i zarządców budynków i innych obiektów budowlanych do usuwania z dachów zalegającego śniegu i lodu – mówi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Biłgoraju, Krystyna Król.