...
Loga Fundusze Europejskie

Będą u nas dwa punkty organizacji Punktów Szczepień Powszechnych

Kategoria: Aktualności 2021 Opublikowano: 19 kwietnia, 2021

Na finiszu są przygotowania by w powiecie biłgorajskim otworzyć dwa punkty w ramach Punktów Szczepień Powszechnych. Wytyczne dotyczące organizacji zostały opracowane przez zespół KPRM, MZ, NFZ i GIS. Podstawowe wymogi bezpieczeństwa zostały sporządzone przez Ministerstwo Zdrowia i GIS. W powiecie biłgorajskim będą dwa punkty, gdzie mieszkańcy będą mogli się zaszczepić przeciw Covid-19.

W Biłgoraju będzie to budynek Medycznego Studium Zawodowego, w Tarnogrodzie zaś budynek po dawnym gimnazjum. Jeden prowadzony będzie przez szpital biłgorajski, drugi jako element sieci koordynowanej przez wojewodę – organizowany „od podstaw” przez samorząd powiatowy we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) oraz w porozumieniu z NFZ. W przypadku Tarnogrodu będzie to zamojska Stacja Pogotowia ratunkowego.

-W naszym powiecie, chcemy otworzyć dwa takie punkty szczepień. Jeden w Biłgoraju i tutaj zlokalizowany będzie on w Szkole Policealnej – Medycznym Studium Zawodowym, drugi zaś w Tarnogrodzie, w budynku dawnego gimnazjum. Każdy z tych punktów – które są punktami dodatkowymi w stosunku do tych, gdzie już odbywają się szczepienia, jak np. w biłgorajskim szpitalu – dziennie zaszczepić ma minimum 200 osób. Zważając na populację powiatu biłgorajskiego takie ulokowanie Punktów Szczepień Powszechnych wydaje się być uzasadnione. Z punktu w Biłgoraju korzystać będą mieszkańcy miasta oraz mieszkańcy gmin na północ od Tanwi, zaś w Tarnogrodzie mieszkańcy gmin położonych na południe od Tanwi – mówi wicestarosta Tomasz Rogala.

Punk szczepień w Szkole policealnej Medycznym Studium Zawodowym tworzony jest we współpracy z tą placówką, jej organem prowadzący czyli Urzędem Marszałkowskim i szpitalem w Biłgoraju, zaś punkt w Tarnogrodzie organizowany jest wspólnie ze Stacja Pogotowia Ratunkowego Zamość oraz przy współpracy z burmistrzem Tarnogrodu. -Dzięki bardzo dobrej współpracy z Zarządem Powiatu nasza stacja za pośrednictwem Stacji Rejonowej w Biłgoraju będzie obsługiwać Punkt Szczepień Powszechnych w Tarnogrodzie. To bardzo dobry wybór biorąc pod uwagę populację, która zamieszkuje południe powiatu, a po drugie lokalizacja, w budynku dawnego gimnazjum będzie dostępna dla mieszkańców. Jeśli chodzi o Tarnogród, to przygotowani jesteśmy na szczepienie minimum 200 osób dziennie, jeśli chętnych będzie więcej, to postaramy się wydłużyć godziny funkcjonowania albo zwiększyć nasze „moce przerobowe”. Nasza obecność w Tarnogrodzie i szczepienia przeciw Covid-19, to zasługa władz powiatu ale i zaangażowania marszałków województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i Michała Mulawy podkreśla Damian Miechowicz dyrektor Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu.

Jak informuje Andrzej Łagożny, członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego, Powszechne Punkty Szczepień w powiecie biłgorajskim czynne będą od poniedziałku do soboty. –Chcemy by punkty otwarte były od poniedziałku do piątku, od godziny 8:00, 9:00 do godziny 18:00 i w soboty od godziny 8:00 do godziny 13:00. Zachęcam Państwa do skorzystania z tej możliwości. Szczepienia są jednym z elementów ochrony przeciw Covid-19. Ja osobiście zaszczepiony jestem już jedną dawką. Zgłosiłem chęć, gdy tylko ruszyły zapisy i gdy przyszedł czas na szczepienie mojego rocznika skorzystałem z tego. Dbajmy o siebie, przestrzegajmy obostrzeń sanitarnych, to nasza wspólna walka z tym wirusem i od nas zależy jej wynik – apeluje Andrzej Łagożny. Jak dodaje na dzień dzisiejszy w powiecie biłgorajskim zaszczepionych zostało ponad 14 tys. osób, w tym około 4 tys. osób zaszczepionych jest podwójną dawką.

-Jeżeli chodzi o harmonogram prac, to po rozmowach i ustaleniach z Urzędem Marszałkowskim i Narodowym Funduszem Zdrowia, jest on już zatwierdzony. te punkty szczepień zostały zaakceptowane przez te dwie instytucja dwie będą podlegały weryfikacji, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu, kiedy odbędą się kontrole pod kątem wymagań sanitarnych i zgodnie z zapowiedziami, ostatni tydzień kwietnia to składanie zapotrzebowań na szczepionki. Faktycznie możemy się spodziewać, że pierwsze szczepienia w tych punktach rozpoczną się z początkiem maja – dodaje wicestarosta Rogala.

Do Powszechnych Punktów Szczepień oddelegowani zostać mają także merytoryczni pracownicy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. -Nawiązaliśmy także współpracę z Wojskami Obrony Terytorialnej, którzy będą służyć nam pomocą podczas prowadzenia szczepień, dbać będą m. in. o odpowiednią informację osób, które na szczepienia się zgłoszą – informuje Łagożny.

Zgodnie z informacją rządu, szczepienia w punktach będą przeprowadzane przez zespoły szczepiące, w skład jednego zespołu wchodzą 1 – 4 osoby, w tym 1 – 2 osoby kwalifikujące i wykonujące szczepienia (kwalifikacja i szczepienie mogą być wykonywane przez tę samą osobę) i 0 – 2 osoby w administracji. W każdym punkcie szczepień musi być także osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy, czy to lekarz lub ratownik medyczny (co najmniej jeden lekarz lub ratownik medyczny na 4 zespoły szczepiące).

Źródło: bilgoraj.com.pl