...
Loga Fundusze Europejskie

Dzień ku czci Żołnierzy Wyklętych

Kategoria: Aktualności 2019 Opublikowano: 2 marca, 2019

wykleci bilgoraj 2019 1
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Powiatowe uroczystości odbyły się w Biłgoraju i rozpoczęły od mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy tzw. podziemia poakowskiego. W uroczystości, która współorganizowało Starostwo Powiatowe, Zespół Szkół Leśnych i ŚZŻAK, uczestniczyli Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip, etatowy członek Zarządu Powiatu Beata Strzałka oraz członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego, Andrzej Łagożny.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest od 2011 roku i ogłoszony został dzięki staraniom śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i śp. prezesa IPN Janusza Kurtyki. Święto państwowe obchodzone jest corocznie 1 marca i poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Pomysł ustanowienia święta na początek marca wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
wykleci bilgoraj 2019 2
Na powiatowe uroczystości w Biłgoraju złożyła się msza święta, część artystyczna w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Leśnych, wystąpienie historyczne oraz złożenie kwiatów przy tablicach upamiętniających ofiary zbrodni komunistycznych. Ponadto w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej otwarto wystawę poświęconą „Kobietom Niezłomnym”.

Foto: bilgoraj.com.pl