...
Loga Fundusze Europejskie

Bezpieczeństwo mieszkańców przede wszystkim!

Kategoria: Aktualności 2020 Opublikowano: 22 października, 2020

Już niebawem, bo jeszcze w I kwartale 2021 roku planowany jest odbiór wyremontowanych odcinków dróg powiatowych w gm. Turobin. Kwota inwestycji to ponad 4,3 mln zł. Mowa tu o 10,5 km dróg nr : 2901L Zagroble – Czernięcin i nr 2902L Gródki – Zaporze –  Czernięcin.  Mieszkańcy czekali na tę inwestycję wiele lat.

     Już niebawem, bo jeszcze w I kwartale 2021 roku planowany jest odbiór wyremontowanych odcinków dróg powiatowych w gm. Turobin. Kwota inwestycji to ponad 4,3 mln zł. Mowa tu o 10,5 km dróg nr : 2901L Zagroble – Czernięcin i nr 2902L Gródki – Zaporze –  Czernięcin.  Mieszkańcy czekali na tę inwestycję wiele lat.

      Drogi nieremontowane od wielu dekad były zmorą dla jej codziennych użytkowników Samochodem ciężko było przejechać, na piechotę też nie lepiej, bo pobocza praktycznie nie było.  Wreszcie ktoś o nas pomyślał, tzn. że my też mamy potrzeby kontaktu ze światem – zaznacza mieszkanka gminy Turobin.

     Zadanie w 70% dofinansowane zostało z rządowego programu pn. Fundusz Dróg Samorządowych na 2020 rok a jego podstawowym  kryterium jest poprawa stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Efekt to 10,5 km nowych nawierzchni bitumicznych. Ważnym elementem bezpieczeństwa będą utwardzone pobocza w miejscach najbardziej narażonych na ich wymywanie, po których będą mogli poruszać się bezpiecznie piesi (w szczególności w okolicach instytucji publicznych, na łukach drogi). Powstaną też nowe przystanki autobusowe z utwardzonymi zatokami oraz zostanie poprawione oznakowanie pionowe drogi. Ponadto w miejscowości Gaj Czernięciński będzie dodatkowa strefa z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Dodatkowo skorygowana zostanie geometria łuków i skrzyżowań.

zdjęcia wykonane przed i w trakcie realizacji inwestycji :

 {gallery}droga_Turobin/{/gallery} 

      Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców to także ważny priorytet władz Powiatu zaznacza Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski : Robimy wszystko, aby zdrowie i życie naszych mieszkańców nie było narażane bez potrzeby – mam tu na myśli dofinansowanie infrastruktury drogowej, zwłaszcza na terenie małych miejscowości. Chcemy, aby drogi które oddajemy do użytku mieszkańców przyczyniały się również do bardziej dynamicznego rozwoju obszarów, które do tej pory były pomijane. Dzięki  porozumieniu i dobrej współpracy z obecnym rządem możemy budować silne województwo lubelskie i silny powiat biłgorajski, który w niedługim czasie może stać się jeszcze lepszym miejscem nie tylko do wypoczynku, ale i poważnych inwestycji – podkreśla Starosta.

      Jedną z osób, które widząc fatalny stan dróg na terenie gminy Turobin podjęły działania jest Marcin Kulig – Radny Powiatu Biłgorajskiego : Bardzo się cieszę, że remont tych odcinków wreszcie doczekał się realizacji i te wieloletnie zaniedbania odejdą w niepamięć. Właśnie  poprawa infrastruktury drogowej na moich rodzimych terenach skłoniła mnie do decyzji o wystartowaniu w wyborach samorządowych. Dziś widząc nową nawierzchnię cieszę się, że również dzięki moim staraniom ludziom na terenie gminy będzie łatwiej dostać się do pracy, czy do sklepu. Wierzę również, że te zmiany zauważą zarówno duże jak i małe firmy, które dzięki lepszemu skomunikowaniu naszych terenów z dużymi miastami dostrzegą nowy potencjał a exodus młodych ludzi zostanie wreszcie powstrzymany – zauważa Radny.

      O wysokim zaawansowaniu prac zapewnia Maria Góralska – Dyrektor ZDP w Biłgoraju : Prace podjęte w czerwcu br. są już na etapie robót wykończeniowych i odwodnieniowych. Zatem najprawdopodobniej  odbiór drogi nastąpi już w I kwartale 2021 roku. Nie mogliśmy dłużej odwlekać tej inwestycji, gdyż pogarszający się stan nawierzchni wpływał nie tylko na komfort przemieszczania się ale przede wszystkim na obniżające się bezpieczeństwo kierowców  i pieszych uczestników ruchu. Napływające prośby mieszkańców spotkały się z aprobatą Pana Starosty, który podjął w tym kierunku konkretne działania. Dzięki temu inwestycja ta mogła doczekać się realizacji w tak krótkim czasie – podsumowuje Góralska.