...
Loga Fundusze Europejskie

Bezpieczni w Internecie

Kategoria: Aktualności 2015 Opublikowano: 3 marca, 2015

Tegoroczne Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowane przez Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju mianowano hasłem Razem tworzymy lepszy Internet. W dniach 25-27 lutego odbyło się szereg akcji o uzależnieniu i bezpieczeństwie w Internecie. Honorowy patronat nad projektem objął Marian Tokarski Starosta Biłgorajski oraz Janusz Rosłan Burmistrz Biłgoraja. Podsumowanie odbyło się w piątek, 27 lutego. Wzięli w nim udział Jarosław Piskorski Wicestarosta Biłgorajski, Michał Dec Zastępca Burmistrza Biłgoraja, Jolanta Rycyk Zastępca Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących, a także organizatorzy i młodzież szkolna.

W ramach akcji odbył się happening w szkole, szkolenia dla uczniów i rodziców z udziałem przedstawiciela prokuratury oraz wykładowcy z UMCS. Były też projekcje filmów o bezpieczeństwie w Internecie i konkursy, m.in. Filmowy Konkurs Powiatowy pt. „Zaplątani w Sieć”. Wygrali go uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju: Damian Ćwikła, Tomasz Bielak, Stanisław Szpinda, opiekun Monika Buczek. Młodzież wyszła też poza mury szkoły: przemaszerowała z transparentami do Parku Solidarności, gdzie odbyła się akcja informacyjna dla mieszkańców miasta, uczniów i opiekunów z biłgorajskich szkół.

{gallery}aktualnosci/bezpieczni/1{/gallery}

Zwracaliśmy szczególną uwagę na hejtowanie, uzależnienie, przenoszenie całego życia w świat wirtualny. Projekt pozwalał na wyrównywanie szans w dostępie do wiedzy i informacji na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z Internetu. Młodzi ludzie, ich rodzice czy mieszkańcy Biłgoraja często w momentach agresji, trudności w Sieci, są pozostawieni sami sobie, nie wiedzą, jakie mają prawa, do kogo mogą się zwrócić o poradę. Szeroki zakres odbiorców pozwolił na rozwijanie kompetencji kluczowych nie tylko młodych użytkowników Sieci, ale także ich rodziców i opiekunów – wyjaśniała Anna Dobraczyńska pomysłodawca i koordynator projektu.

Wicestarosta Biłgorajski pochwalił pomysłodawców projektu:

Kiedy w 1969 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim powstawały pierwsze pionierskie projekty będące przodkiem dzisiejszego Internetu, wszyscy mówili o jego zaletach. I tak niewątpliwie jest. Jednak szybko okazało się, że razem z dobrodziejstwem tego wirtualnego świata idzie też wiele problemów i zagrożeń. Wielu z nas one dotyczą. I nie ma co ukrywać, często nie wiemy jak z nimi sobie radzić. Temat ten dotyka nie tylko nas – dorosłych, a już szczególnie samorządowców czy polityków, ale też dzieci i młodzieży. Dlatego coraz więcej i częściej powinniśmy uświadamiać siebie i wszystkich dookoła jak mądrze korzystać z Internetu, jak w tym Internecie być bezpiecznym. Gratuluję pedagogom i młodzieży pomysłu organizacji tego przedsięwzięcia – zaznaczył Jarosław Piskorski.

Projekt „Razem tworzymy lepszy Internet” zrealizowała klasa I A (architektoniczno-informatyczna) pod kierunkiem nauczycieli Anny Dobraczyńskiej, Anny Zych-WatrakBarbary Bedy.

{gallery}aktualnosci/bezpieczni/2{/gallery}