...
Loga Fundusze Europejskie

„Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” – rusza IV edycja konkursu

Kategoria: Aktualności 2022 Opublikowano: 3 lutego, 2022

Ponad 100 tys. zł przeznaczył Zarząd Województwa Lubelskiego na nagrody w konkursie dla przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa – 2022”. Dzisiaj w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie z udziałem Członka Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisława Szweda oraz Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Ewy Szałachwiej odbyła się konferencja prasowa, na której poznaliśmy szczegóły wydarzenia.

-Czwarta już odsłona konkursu jest naszym ukłonem w stronę Kół Gospodyń Wiejskich, na których spoczywa pielęgnowanie tradycji i przekazywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego regionu kolejnym pokoleniom – mówił członek zarządu Zdzisław Szwed.

Tegoroczna edycja „Kobiety Gospodarnej Wyjątkowej” to trzy kategorie konkursowe:
– „Potrawy z kaszą” – na najlepszy produkt z użyciem kaszy. Wyroby i potrawy zgłaszane do konkursu w tej kategorii powinny zawierać w przepisie kaszę. Gryczaną, jaglaną, perłową, pęczak czy mannę, jeżeli chodzi o jej wybór uczestnicy mają pełną dowolność i inwencję. Komisja konkursowa oceni zarówno smak, jak i estetykę podania potrawy, a także związek tradycją kulinarną regionu.
– „Ciasto z owocami” – na najlepszy wyrób cukierniczy – w tej kategorii komisja konkursowa będzie oceniać wypieki i desery głównie pod kątem smaku i podania, ale też zastosowania rodzimych owoców.
– „Malowane na drewnie” – na najpiękniejsze rękodzieło. Rękodzieło wykonane z drewna powinno być inspirowane sztuką ludową i regionalnymi tradycjami. Zgłoszone do Konkursu prace należy wykonać techniką rękodzielniczą – ozdabiając drewno poprzez malowanie, wypalanie wzoru, obrazu.

Panie zmierzą się najpierw w półfinałach, na szczeblach powiatów, w których komisja konkursowa wybierze zwycięskie Koła, w każdej z trzech kategorii.

Półfinały zaplanowane są w:
    
Zamościu (23 – 24 kwietnia 2022 r. Ośrodek Sportu i Rekreacji) – dla KGW z powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego.

Chełmie (7 – 8 maja 2022 r., Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji) – dla KGW z powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego.

Białej Podlaskiej (19-20 maja 2022 r., Dworek Helena w Porosiukach) – dla KGW z powiatów: bialskiego, łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego.

Lublinie (4 – 5 czerwca 2022 r., Lubelskie Centrum Konferencyjne) – dla KGW z powiatów: kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, puławskiego, ryckiego, świdnickiego.

Powyższe terminy mogą ulec zmianie, są uzależnione od sytuacji pandemicznej.

Nagrody:
Na szczeblach powiatowych laureatkom konkursu zostaną przyznane nagrody pieniężne o wartości:
I miejsce – 500 zł;
II miejsce – 400 zł;
III miejsce – 300 zł.

Wartość nagród w półfinałach wynosi 72 tys. zł.

Podczas finału konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa – 2022”, spośród wszystkich laureatów wyłonieni zostaną zwycięzcy etapu wojewódzkiego. Autorki najlepszych potraw z kaszą, ciast z owocami i rękodzieła otrzymają nagrody pieniężne w wysokości:
I miejsce – 3 000 zł;
II miejsce – 2 000 zł;
III miejsce – 1 000 zł;
oraz 7 wyróżnień po 500 zł w każdej z kategorii.

Suma nagród w finale wynosi 28,5 tys. zł .

Laureatki i laureaci półfinałów spotkają się podczas finału konkursu, który odbędzie się 18 czerwca w Zamościu.

Województwo lubelskie zajmuje czołowe miejsce w kraju pod względem liczby Kół Gospodyń Wiejskich. Możemy poszczycić się 1326 kołami i stowarzyszeniami działających na ich prawach, które są zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warto dodać, że z 243 wyrobami zajmujemy 2. miejsce w kraju pod względem liczby produktów wpisanych na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych, z czego 31 produktów zawiera w swojej recepturze kaszę, czyli motyw przewodni tegorocznej edycji konkursu. Wiele z tych produktów od lat cieszy się uznaniem i niesłabnącą popularnością wśród miłośników regionalnej kuchni, to m.in. Chleb gryczany, Kulebiak z Perkowic, Golasy izbickie, Kulasza z Księżpola czy Chodelskie gołąbki. Obecnie o wpis na ministerialną listę czekają dwie regionalne potrawy z kaszą – laureatki poprzednich edycji konkursu – Kisielica skierbieszowska z kluseczkami z mąką gryczaną oraz Kaczka faszerowana kaszą z Wilkowa.

Celem konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” jest promocja dziedzictwa kulturowego regionu w aspekcie kulinarnym, jak również propagowanie lubelskiej sztuki ludowej, a także typowych dla województwa produktów. Na przestrzeni trzech lat w konkursie pojawiały się lubelskie jabłka i lubelskie zioła oraz tradycyjne receptury cukiernicze.

Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 31 marca br. Wszystkie informacje, regulamin i karty zgłoszeń znajdują się na stronie internetowej www.lubelskie.ksow.pl